Metodologické příručky Střediska Elsa

Jedna se zabývá tvorbou hmatových orientačních plánů, druhá představuje oblast práce na počítači bez kontroly zrakem.

V uplynulých dnech zveřejnilo Středisko pro podporu studentů se specifickými potřebami Elsa, ČVUT v Praze, dvě metodologické příručky. 

Metodický manuál „Tvorba hmatových orientačních plánů v prostředí vysokých škol“ vznikl v rámci projektu Síť expertních pracovišť k zajištění inkluze v terciárním vzdělávání (ExpIn). Autorsky se na něm podíleli pracovníci Střediska Elsa, ČVUT a Střediska Teiresiás, Masarykova univerzita v Brně.

Cílem manuálu je nabídnout především střediskům vysokoškolské podpory jednotný způsob, jakým je možné postupovat při tvorbě orientačních hmatových plánů, a to již od přípravné fáze, až po zacházení s plány (včetně pracovních podkladů) po jejich dokončení.

Druhou příručkou je aktualizované vydání „Základů práce na počítači bez kontroly zrakem“ od Mgr. Radka Seiferta a RNDr. Wandy Gonzúrové (Středisko Elsa). Upravený text navazuje na vydání z roku 2012. Kromě obecných východisek obsahuje metodický text v praktické části zcela konkrétní pracovní postupy, které vycházejí z mnohaletých zkušeností autorů s prací nevidomých uživatelů v operačním systému Windows (do verze 7).

Obě příručky jsou volně ke stažení na webových stránkách www.elsa.cvut.cz v sekci Metodologická činnost, a to spolu s dalšími již dříve vydanými metodikami.

Radek Seifert

Klíčová slova: