Mezi finalisty i Centrum terapie autismu

Letního akceleračního programu Social Impact Award 2017 se zúčastní 10 týmů. 

Akcelerační program pro mladé Social Impact Award vstupuje do své další fáze. Na slavnostním vyhlášení 25. května se deset týmů dozvědělo, kdo z nich se zúčastní letního akceleračního programu, ve kterém rozjedou své společensky prospěšné podnikání. Svoje certifikáty o vstupu do akceleračního programu převzali z rukou patronky projektu Pavlíny Louženské.

Do letošního ročníku Social Impact Award se přihlásilo 41 týmů, které svými projekty chtějí změnit své okolí. Projekty se zabývají širokým spektrem aktivit, od podpory seniorů a zlepšení jejich života, přes výrobu ekologicky rozložitelných triček až po zlepšení výuky matematiky.

„Rozhodovali jsme se na základě tří jasně daných kritérií – sociální dopad, inovace a proveditelnost, ale i přesto to nebylo jednoduché. V semifinále jsme viděli prezentace 20 projektů a každý z nich nám přišel skvělý,“ říká Božan Mitkov z České spořitelny. Porota, složená ze zástupců partnerů Social Impact Award, tak na základě kritérií a osobních prezentací všech týmů do letního akceleračního programu poslala tyto projekty:

Centrum terapie autismu – cílem projektu je poskytovat terapeutickou péči pro děti s autismem a jejich rodiny, případně také dětem s problémovým chováním a poruchami komunikace.

Hero Clan – je založen na propojování neziskového a ziskového sektoru na základě zjištění potřeb obou stran. Neziskové organizace si díky projektu mohou najít specialisty pro zajištění marketingových, grafických a jiných potřeb pro svoji práci.

Knowledge Traders - zlepšení výuky matematiky, díky implementaci a rozšíření výukové metodologie.

Lepší senior – projekt chce zlepšit pesimistický pohled seniorů na jejich okolí a inspirovat je k aktivní účasti na utváření světa. Pomocí přednášek a dalšího vzdělávání chce stavět mosty mezi seniory a zbytkem společnosti.  

Library of Things - tým chce vytvořit sdílený prostor pro vzájemné zapůjčování věcí (např. krosny, vrtačky..) a rozšířit tak možnosti jejich používání a rozvíjet dovednosti lidi.

Multifunkční stůl - komplexní pomůcka do speciálních základních škol, která je určená pro osoby s různými typy hendikepů.

Nejčr – webový portál s návody k prvním krokům k odpovědnému životu. Tento portál má také pomoci najít ohleduplným českým firmám nové zákazníky.

Osel – projekt založený na propojování znevýhodněných skupin lidí s většinou společností prostřednictvím zážitků.

Pomáhej efektivně – projekt chce pomoci neziskovkám s měřením dopadu jejich činnosti a zároveň poskytnout poradenství dárcům, kam darovat peníze tak aby způsobily co nejvíce dobra

Terapie je normální – cílem projektu je destigmatizace psychoterapie a poskytnutí pomoci začínajícím psychologům v rozběhnutí jejich vlastní praxe, a to vytvořením coworkingového místa s poskytnutím supervize.

 

Tyto projekty postupují do letního akceleračního programu, který bude probíhat od konce června do září tohoto roku. Po dobu trvání se každému týmu budou věnovat mentoři ze společnosti PwC ČR.

Více než dvě desítky našich odborníků z různých oddělení společnosti, jako je např. poradenství, daně, právo či audit se v letošním ročníku plánují zapojit do mentoringu sociálních startupů. Chceme i jim pomoci otevřít dveře do světa nových možností,“ říká Josef Žádník z PwC ČR. V rámci intenzivního programu na týmy dále čekají workshopy, konzultace a poradenství na specifická témata rozjezdu podnikání.

Nejlepší týmy akcelerátoru získají hlavní výhru, a tou je finanční odměna ve výši 2 000 EUR, poukázky od Copy General a členství v síti Impact Hub.

Vyhlášení Social Impact Award se uskuteční 3. října v pražském Impact Hubu. Tři výherci jsou také reprezentanty České republiky na mezinárodním setkání účastníků Social Impact Award Global, které se letos bude konat v Bělehradu.

 

O Social Impact Award

Social Impact Award je mezinárodní akcelerační program, který podporuje společensky prospěšné podnikání mladých lidí. Nabízí jim odbornou podporu: workshopy, mentoring a konzultace. Na konci pak nejlepší účastníky čeká finanční ocenění ve výši 2 000 EUR. Program vznikl v roce 2009 ve Vídni a dnes se koná i v dalších patnácti zemích Evropy, Blízkého východu a Afriky. Díky tomuto akcelerátoru rozjelo své sociální podnikání za uplynulých pět let více než čtyřicet studentských týmů. Mezi nejúspěšnější absolventy programu patří například Czechitas, Rekola, Bezobalu, Frusack, Koala Phone nebo NáZNAK.

Akcelerační program v ČR organizuje Impact Hub – inspirativní pracovní prostor pro setkávání, inovace a rozvoj podnikání ve třech největších městech Česka. Hlavním národním partnerem je Česká spořitelna. Národními partnery jsou Nadační fond rodiny Orlických, Copy General a Nadační fond Kousek po kousku. Podporu vítězům a mentoring poskytují společnosti Impact Hub, PwC ČR, nezisková sekce DOBRO. revolučního obchodu s módou ZOOT a Asociace společenské odpovědnosti. Mezinárodními partnery jsou Nadace ERSTE a Institut pro inovace a podnikání při Vysoké škole pro ekonomii a obchod ve Vídni.

Více informací na www.socialimpactaward.cz  nebo www.facebook.com/sia.cz.

Jana Olejníková

Klíčová slova: