Mezinárodní den nevidomých je také oslavou pokroku v asistenčních technologiích

Na dnešek připadá Mezinárodní den nevidomých, který se slaví od roku 1946. V posledních letech kvalitu života lidí se zrakovým postižením bezprecedentní měrou zvyšují technologie, jak každoročně dokumentuje taky konference INSPO. 

Mezinárodní den nevidomých se poprvé slavil v roce 1946 na počest Valentina Haüye, který se narodil v tento den před 274 lety. V Paříži založil první školy pro nevidomé, jejímž pozdějším absolventem byl i Louis Braille.

Přestože sloužil jako soukromý překladatel krále, zapojil se Haüy také do rané fáze Francouzské revoluce, jejíž zvraty přežil jen o vlásek.

Zároveň s Mezinárodním dnem nevidomých se od roku 1998 slaví také Světový den laskavosti, který nám připomíná, že zrakově postižení potřebují podporu vidomých.

Kvalitu života zrakově postižených nyní bezprecedentní měrou zvyšují technologie. Nejlepším příkladem je OrCam MyEye 2, nositelné zařízení nahrazující zrak pomocí umělé inteligence.

Přístroj o velikosti prstu přečte jakýkoliv tištěný text, tedy noviny, menu v restauraci, obrazovku počítače i displej telefonu. Také rozpoznává obličeje, barvy, bankovky či výrobky v obchodě.

Jedinečný přístroj kromě českého jazyka ovládá také angličtinu a němčinu, a posbíral dlouhou řadu ocenění, mimo jiné na největším světovém veletrhu spotřební elektroniky CES.

OrCam MyEye 2 pracuje offline, bez nutnosti být připojeno k internetu. Předávání zachycených vizuálních informací formou hlasového výstupu tedy probíhá v reálném čase, navíc je zaručena bezpečnost dat.

„OrCam MyEye 2 nejen že výrazně zvyšuje kvalitu života zrakově postižených. Stejně důležité je, že svým uživatelům přináší dosud nepoznanou míru nezávislosti,“ vysvětluje Martin Říha ze společnosti Sagitta, která zastupuje OrCam Technologies na českém trhu. „Proto musíme zajistit přístup k pokročilým asistenčním technologiím všem, kteří je potřebují.“

OrCam zabudoval technologii umělého vidění do nositelného zařízení, které zlepšuje kvalitu života nevidomých a slabozrakých osob a zvyšuje míru jejich soběstačnosti. Své využití najde i u lidí, kteří mají problémy se čtením, včetně dyslexie nebo zrakové únavy.

Izraelskou společnost OrCam založili v roce 2010 profesor Amnon Shashua a Ziv Aviram, spoluzakladatelé společnosti Mobileye, která vyvíjí inovace pro automatické řízení automobilů a v roce 2017 ji odkoupila společnost Intel Corp. za 15,3 miliard dolarů.

Jaroslav Ostrčilík

 

Klíčová slova: