Moderní léčba je šancí na delší a plnější život s metastatickou rakovinou prsu
Mezinárodní den metastatické rakoviny prsu 13. října je letos ve znamení kvality života pacientek, proto zahrnuje také sérii webinářů na téma zdravé sexuality. Celosvětově se v duchu osvěty a edukace o rakovině prsu nese celý říjen jako Pink October.
Nejčastějším nádorem u žen ve vyspělých zemích – karcinomem prsu, ročně onemocní přibližně 7500 Češek. Nádorové buňky se mohou šířit do okolí, do lymfatických uzlin i do jiných orgánů. Dochází tak ke vzniku metastáz – dalších ložisek nádorů se stejnými vlastnostmi, jako má ten původní v prsní tkáni. Navzdory vážnosti této diagnózy jsou v léčbě pacientek v ČR významné pokroky, díky nimž získávají šanci na delší a plnější život. Časný záchyt rakoviny prsu však zůstává nejdůležitější zbraní v boji s metastázami, protože umožňuje snížit riziko jejich vzniku.
„V loňském roce byla pro ženy s metastatickou rakovinou prsu schválena úhrada hned tří preparátů cílené léčby, které výrazně prodlužují život až o několik let a zvyšují jeho kvalitu. To je významný posun pro 3000 žen v Česku, které se s metastatickou rakovinou prsu léčí – protože právě další životní čas strávený čímkoliv, co ženu naplňuje, je to nejcennější. Zároveň je potřeba stále upozorňovat na důležitost časné diagnostiky metastatického onemocnění a hledat způsoby, jak pacientkám umožnit co nejvyšší kvalitu dalšího života,” vysvětluje na úvod Petra Adámková, ředitelka ONKO Unie o.p.s. Ta v dlouhodobé kampani Nejsem na odpis přibližuje veřejnosti, co tato nemoc obnáší a jaký je život s ní.
Časný záchyt – hlavní zbraň v boji proti rakovině prsu
Zcela zásadní pro boj s rakovinou prsu je časný záchyt onemocnění. Čím dříve je nádor odhalen, tím vyšší je šance, že léčba zabrání šíření nádorových buněk do dalších částí těla.
Proto vznikla unikátní publikace Zhoubný nádor prsu – edukační materiál pro pacientky, která přináší českým ženám komplexní informace o prevenci, moderní léčbě a možnostech zlepšování kvality života s onemocněním. Publikaci vydává Onko unie a jejím autorem je Doc. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D., přednosta Onkologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole.
Stále častěji je nádor prsu zjištěn ve velmi časném stádiu při screeningovém mamografickém vyšetření. Proto by jej měla absolvovat každá žena po 45. roce věku ve dvouletém intervalu, a to i v případě, že nemá s prsy žádné problémy.
„Vzdálené metastázy se v době diagnózy objeví u přibližně 10 % pacientek. U dalších asi 10 % nemocných se metastázy objeví až za nějakou dobu po léčbě nádoru prsu, někdy až po mnoha letech. Riziko vzniku metastázy souvisí s velikostí původního nádoru a jeho biologickými vlastnostmi. Lze jej snížit časnou a správně provedenou léčbou včetně operace, zajišťovací radioterapie, chemoterapie, cílené léčby a hormonální léčby,“ vysvětluje v publikaci docent Büchler.
Delší a plnější život
Jako cílená léčba jsou označovány nové léky působící cíleně na důležité signální dráhy v nádorových buňkách. Cílená léčba se podává někdy samostatně, ale častěji v kombinaci s chemoterapií nebo hormonální léčbou. Existuje mnoho druhů cílené léčby a řada dalších léků je zkoumána v klinických zkouškách.
Pro volbu správné cílené léčby pro konkrétní pacientku je zcela zásadní vyšetření pro stanovení molekulárních vlastností nádoru, které by mělo být provedeno u každé ženy s nově diagnostikovanou rakovinou prsu.
Zhoubný nádor prsu je léčitelná nemoc. Při správném postupu se daří úplně vyléčit více než dvě třetiny všech pacientek. Také u žen v pokročilém stádiu nemoci s metastázami je možné nádor zmenšit a potíže, které vyvolává, odstranit či zmírnit.
Jsou ženy, které po léčbě karcinomu prsu již ve stádiu vzdálených metastáz žijí i 10 let a déle. Velkou inspirací pro všechny pacientky je paní Zuzana Nemčíková, která o svém onemocnění otevřeně mluví na vlastním youtube kanále, kde také publikuje tipy z pozice psycholožky, jak do života s nemocí vnést radost a optimismus. O svých zkušenostech napsala také knihu ABCDA zvládání rakoviny, opakovaných recidiv a metastáz.
Lenka Hájková