Speciální lyže si v sobotu vyzkoušeli zájemci s tělesným handicapem i zdraví během nevšední akce Den sportu bez hranic.
Zadní Telnice – Víte, co jsou monoski a biski? Speciální lyžařské vybavení umožňující i tělesně handicapovaným užít si zimních sportů. Nejen pro ně, ale i pro další zájemce, byla určena akce s názvem Den sportu bez hranic, která se v sobotu uskutečnila ve Skiareálu Telnice na Ústecku.
"Lyžování je sport pro všechny, proto bychom chtěli pozvat zájemce s tělesným handicapem," avizovali pořadatelé smysl nevšedního podniku. Kromě ukázky jízdy na monoski a seznámení se s monoski a biski, zájemce čekala i samotná jízda za odborné asistence odborných instruktorů a jízda na vleku.
Nedojeli kvůli ledovce na silnicích
Nikoli nezájem ze strany tělesně postižených a veřejnosti, ale počasí nakonec zhatilo větší účast na sympatické akci. Většina zájemců totiž kvůli ledovce a varování řidičů před ní, do nejvýchodnějšího lyžařského areálu Krušných hor raději ani nevyrazila, nebo to vzdala, jen co vyjela...
"Původně bylo objednáno 15 lidí, ale od rána volali a omlouvali se. Jedni před Benešovem, do kterého se ani za hodinu a půl nedostali, takže auto otočili a jeli domů. Další, že mají strach jet přes půl republiky na ledu, a že to prostě nedají...," líčil dopoledne u vleku Meva I Pavel Brichta, který měl na starosti koordinaci dne.
Děti si jízdu hodně užívaly
Přesto se pořadatelé, kterými byly SK Flowschool, Ski Telnice a Adventure Company, věnovaly nejprve dvěma dětem. Tyse "sklouzly" na umrzlém mokrém sněhu s asistenty, co mají s prací s handicapovanými lyžníky bohaté zkušenosti.
"Jezdci si to zatím užívají naplno. Nejhorší je na horách sluníčko, takže tohle počasí je super," neztrácel humor David Krumpolc, jeden z instruktorů SK Flowschool, sportovního klubu, který se mimo jiné na zimní lyžování s handicapovanými specializuje.
Co je při takovém sjezdu nejtěžší?
Co je na takovém lyžování nejtěžší? "Tyto dvě děti samy nejezdí a jezdit nebudou, jsou po dětské mozkové obrně,takže je dolů ze svahu vozíme. Ale paraplegici pak ovládají monoski podobně jako zdraví lyžaři, tzn. náklony, dokáží udělat klasický oblouk a podobně."
Jeho kolega Martin Suchánek, který se právě teď věnoval dívce na biski, dodává: "Těmto jezdcům, které tady vidíte, chybí takzvané stabilizátory, hůlky pomáhající při samostatné jízdě k náklonům. V těchto případech je nemáme, protože u obou dětí není hybnost horních končetin úplně optimální a ani stisk zcela nefunguje. Proto je vozíme a věřím, že z toho mají pěkný zážitek, který nikdy předtím neměly."
To už ale Pavel Brichta sváží po svahu od výstupu z vleku další kusy těchto speciálních lyží. Instruktáž totiž čeká dva "normální" lyžaře, chlapce ze Základní školy Karla IV. v Ústí nad Labem. David Svatoš a Jakub Moucha. O účast tady je požádala jejich třídní učitelka, prozradili. "Máme trochu trému. A obavy, jestli to zkusíme jako asistenti, abychom někoho nevyklopili," shodli se.
Nakonec si monoski a biski vyzkoušelo do sobotního odpoledne dalších šest vozíčkářů a dostalo se i na patnáct ostatních zájemců o adrenalin s citem, jak prezentuje sportování s handicapovanými SK Flowschool.
Speciální lyže stojí desetitisíce korun
U monoski se v případě zahraničního výrobce cena pohybuje kolem 70 tisíc korun,od jediného českého je podle Martina Suchánka cena asi 30 až 40 tisíc korun. Biski vyjdou o něco dráž. Právě SK Flowschool, jenž se zabývá integrací postižených do sportu, nákup speciálních lyží pro ně zařizuje. Bohužel, s jakýmkoli příspěvkem od státu zdravotně postižený zájemce počítat nemůže. Vidíte tedy – žádná levná záležitost to není.
I to podtrhlo jedinečnost "Dne sportu bez hranic" na Zadní Telnici.
Foto: DAVID Krumpolc z SK Flowschool a jeho malý svěřenec na monoski na svahu ve Skiareálu Telnice.
Foto: MONOSKI připravené pro zájemce, kteří si chtěli neobvyklé lyžování během soboty vyzkoušet.
Foto: 3x Deník/Karel Pech