Díky účasti v procesu transformace sociálních služeb v České republice a evropským financím najde nový domov patnáct uživatelů se zdravotním postižením, kteří doposud žili v sociálním zařízení Marianum v Opavě. To je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje od roku 2003.
Chráněné bydlení, které bylo dnes slavnostně otevřeno v Čajkovského ulici na předměstí Opavy, vzniklo ve zrekonstruovaném objektu. Patnáct uživatelů tu našlo nový domov ve třech samostatných bytových jednotkách nabízejících jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje a další zázemí pro uživatele služby i pracovníky.
„Moravskoslezský kraj považuje problematiku kvality poskytovaných sociálních služeb na svém území za zásadní aspekt rozvoje systému sociálních služeb. Tuto skutečnost potvrzují mimo jiné i nově otevřené sociální služby, které přinášejí změnu v lidských životech, nový domov a normální prostředí pro lidi s postižením“, řekl náměstek hejtmana pro sociální věci Svatomír Recman.
Hlavní budova Mariana je stará přes sto let. Nemovitost není majetkem Moravskoslezského kraje. Budovu, kterou nechala v roce 1907 postavit Kongregace Dcer Božské Lásky, využívá kraj k poskytování sociálních služeb na základě nájemní smlouvy. Zatímco na začátku dvacátého století odpovídala budova Mariana požadavkům tehdejší doby, v dnešních poměrech a podle současných požadavků na sociální služby nesplňuje základní kriteria pro integraci osob se zdravotním postižením do běžné společnosti. O tom, že bude nevyhovující budova Mariana postupně opuštěna a uživatelům sociálních služeb budou nabízeny jiné možnosti k bydlení, rozhodlo krajské zastupitelstvo v roce 2008. Transformace Mariana probíhá v souladu s Koncepcí kvality sociálních služeb v Moravskoslezském kraji (včetně transformace pobytových sociálních služeb).
Otevřením domova se zdravotním postižením v Čajkovského ulici v Opavě a chráněného bydlení ve Velkých Hošticích (5. 6. 2013) došlo k završení prvního projektu Moravskoslezského kraje, který byl podpořen Integrovaným operačním programem, s názvem „1. etapa transformace Marianum“. Projekt za zhruba 22 milionů korun, na kterém se Moravskoslezský kraj podílel částkou necelých 3 milionů korun, výrazně přispěl ke zkvalitnění života sedmadvaceti lidí s postižením.
Petra Špornová