Možnosti komunikace neslyšících
Tichý svět nabízí všem složkám státu i složkám IZS překlad do znakového jazyka pro znakující neslyšící, který mohou umístit na své webové stránky nebo přiložit k hromadnému e-mailu.
Pandemie koronaviru přináší mnoho nových opatření, která se dotýkají každého občana České republiky. Pro neslyšící je však situace ještě komplikovanější.
“V České republice žije zhruba půl milionu lidí se sluchovým postižením a pro většinu z nich je odezírání ze rtů pro porozumění mluvené řeči zcela zásadní, a to včetně osob, kteří komunikují znakovým jazykem, kterých je více než 10 000,” vysvětluje ředitelka organizace Tichý svět Marie Horáková. Pro neslyšící tak představuje povinné nošení roušky podstatný problém v komunikaci se slyšící populací, stejně tak v přístupu k informacím.
Jak tedy řešit přístup neslyšících k informacím?
“Možná máte neslyšícího ve svém okolí i vy, možná vaše babička nebo dědeček ztrácí sluch. Prosím, pomozte jim v této těžké situaci, předávejte jim informace, protože oni je nemají a buďte k nim ohleduplní,” těmito slovy končí video herečka Patricie Pagáčová, která propůjčila hlas Tichému světu, a věnuje se osvětě o potřebách neslyšících v době pandemie koronaviru.
Tichý svět nabízí všem složkám státu i složkám IZS překlad do znakového jazyka pro znakující neslyšící, který mohou umístit na své webové stránky nebo přiložit k hromadnému e-mailu.
Jak řešit komunikaci neslyšících se slyšícími?
V současné době karantény je spojení pro neslyšící se světem ještě složitější. Důležitým pomocníkem je teď pro ně Tichá linka, kde při komunikaci se slyšícími mohou využít online přepisovatele do mluvené řeči nebo tlumočníka do znakového jazyka. Služba je vysoce kvalitní a profesionální, je zdarma a dostupná nonstop.
odkaz na video Patricie Pagáčové: https://www.facebook.com/tichysvet/videos/647324756090416/
Eva Štípková