Možnosti lázeňské péče o diabetika

04.02.2014 16:57

Lázeňská léčebně rehabilitační péče je podle zákona o veřejném zdravotním pojištění hrazenou službou, pokud je poskytována jako nezbytná součást léčebného procesu, jejíž poskytnutí doporučil ošetřující lékař a potvrdil revizní lékař. U diabetu je v Indikačním seznamu jako lékař, který péči doporučuje, uveden diabetolog, endokrinolog nebo rehabilitační lékař.  

Podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR č. 267/2012 Sb., o stanovení Indikačního seznamu pro lázeňskou léčebně rehabilitační péči o dospělé, děti a dorost, již v lázeňské péči neprobíhají tzv. edukační pobyty, při kterých se pacienti učili stravovacím návykům a správné životosprávě. Diabetes je ale nadále indikací, u níž je možno poskytnout lázeňskou léčebně rehabilitační péči, je­li tato péče nezbytnou součástí léčebného procesu. Kontraindikací je však prokazatelné nedodržování léčebného režimu.
Komplexní lázeňská léčebně rehabilitační péče (základní pobyt, na 21 dní) může být poskytnuta, resp. schválena jen u stavů s komplikacemi (neuropatie, mikroangio patie a makroangiopatie), ostatním pacientům může být hrazena jen péče příspěvková (též na 21 dní).
Případný opakovaný pobyt (na 14 nebo 21 dní), vždy už jen formou příspěvkové péče, může být hrazen pouze pacientům se zmíněnými komplikacemi. Podmínkou pro úhradu opakovaného pobytu je u obezity při BMI vyšším než 30 (resp. 35) snížení hmotnosti od posledního léčebného pobytu o 5 % (resp. 10 %).
Lázeňskou péči musí diabetikovi doporučit na základě zdravotního stavu jeho ošetřující lékař, a to specialista – diabetolog a endokrinolog nebo rehabilitační lékař. Na základě tohoto doporučení pak registrující praktický lékař (nebo ošetřující lékař při hospitalizaci) podá řádně vyplněný návrh na lázeňskou péči ke schválení na smluvně a místně jemu příslušné regionální pracoviště VZP pro správu agendy léčebně rehabilitační péče. Revizní lékař VZP posoudí oprávněnost nároku na úhradu z prostředků veřejného zdravotního pojištění, zejména podle podmínek Indikačního seznamu.
V případě, že to zdravotní stav pacienta prokazatelně vyžaduje a jsou splněny všechny platnými právními předpisy stanovené podmínky pro úhradu, je návrh na lázeňskou péči revizním lékařem potvrzen pro požadovaný nebo příslušný typ péče (revizní lékař může v odůvodněných případech místo navrhované komplexní lázeňské péče schválit úhradu příspěvkové formy lázeňské péče).
Sama skutečnost, že je pacient diabetik, nezakládá nárok, resp. nenaplňuje všechna kritéria daná platnými právními předpisy pro poskytnutí a úhradu lázeňské péče.
Pokud se o diabetika stará praktický lékař, pak se jistě jedná o kompenzovaný stabilizovaný stav pacienta, při kterém není důvod k poskytnutí lázeňské léčebně rehabilitační péče, resp. tato péče n ení nezbytnou součástí léčebného procesu. Pokud u pacienta dojde k dekompenzaci a destabilizaci zdravotního stavu z důvodu zhoršení onemocnění, bude nejspíš o takového pacienta pečovat odborný lékař, a bude­li odůvodněná lázeňská léčebně rehabilitační péče nezbytnou součástí léčebného procesu, tuto péči doporučí.

---

Aktivní diabetik

Všeobecná zdravotní pojišťovna zahájila preventivní edukační kampaň Aktivní diabetik, která pacienty nabádá k aktivnímu přístupu k životu. Pacienti si musí uvědomit, že diabetes sice není zcela vyléčitelný, ale lze ho úspěšně léčit. VZP se kampaní Aktivní diabetik rozhodla podpořit léčbu diabetu v České republice a rovněž zlepšit každodenní život diabetika. Kampaň je zaměřena především na pacienty ve věku nad padesát let, kteří chtějí žít déle a aktivněji než jejich předchůdci. Dnešní léčba diabetu jim umožňuje takový život prožít, ovšem za předpokladu, že budou předepsanou léčbu zodpovědně dodržovat a sami k tomu přidají aktivní přístup k životu.

Aktivní diabetik je pacient, který se udržuje v kondici vhodnými sportovními aktivitami, správným stravováním a v neposlední řadě pozitivním přístupem. V rámci preventivní kampaně spouští VZP ČR internetové stránky www. aktivnidiabetik.cz, kde se pacienti dozvědí potřebné informace o tomto onemocnění a jak mu předcházet. Mohou se inspirovat tipy na správné stravování nebo na vhodné sportovní aktivity. "Pro úspěšnou léčbu diabetu 2. typu je nutné změnit nejen jídelníček, ale celý životní styl," shrnuje cíl kampaně Věra Stejskalová, registrovaná nutriční terapeutka a jeden z odborných garantů kampaně. Internetové stránky kampaně podpoří i tištěná brožura, ze které budou moci diabetici a jejich rodinní příslušníci čerpat informace pro svůj aktivní život s diabetem. Na kampani budou spolupracovat přední čeští odborníci v oblasti diabetu, nutriční specialisté či fyzioterapeuti.

Foto:

Klíčová slova: