MPSV: Poslanci ODS a TOP 09 chtějí ztížit život handicapovaným lidem

V Poslanecké sněmovně PČR v pátek 26. září představitelé ODS a TOP 09 vetovali návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové schválit v prvním čtení návrh novely zákona, který usnadní situaci lidem se zdravotním postižením. Na novele zákona, kterou připravilo MPSV, se s ministerstvem shodly organizace osob se zdravotním postižením. Rozhodnutí poslanců těchto dvou stran tak ponechává více než 100 tisíc handicapovaných spoluobčanů ve velké nejistotě.

"Nechápu, proč bylo schválení prvního čtení vetováno ještě předtím, než jsem vystoupila s úvodním slovem a situaci vysvětlila. Poslanci TOP 09 a ODS zřejmě souhlasí s pokračováním asociální politiky pana Drábka," řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Podle návrhu MPSV by si držitelé průkazů mimořádných výhod a průkazů osob se zdravotním postižením TP, ZTP a ZTP/P mohli od ledna 2015 vyměnit tyto průkazy bez zbytečných ad ministrativních průtahů a správního řízení, v rámci kterého by se znovu posuzoval jejich zdravotní stav. Nárok na příspěvek na mobilitu by již také neměl být vázán na faktické držitelství průkazu ZTP nebo ZTP/P, ale na nárok na tento průkaz. Tato úprava je pro lidi se zdravotním postižením příznivější, neboť je nezatěžuje a umožňuje jim dřívější přiznání příspěvku na mobilitu.

Poslanci ODS a TOP 09, zastupovaní předsedou klubu ODS Zbyňkem Stanjurou, se však překvapivě proti výměně průkazů postavili a navrhují vyměnit průkazy v rámci běžného správního řízení. Co to bude pro držitele průkazů znamenat? Další návštěvu lékaře, který bude opět posuzovat jejich zdravotní stav. Administrativní zátěž, protože podstoupí také znovu správní řízení, v rámci kterého se rozhodne o vydání průkazu. A časovou tíseň, jelikož výměna by se měla týkat průkazů mimořádných výhod vydaných podle předpisů účinných před 1. lednem 2012 a průkazů vydaných podle předpisů účinných v letech 2012 až 2013. Platnost těchto průkazů končí nejpozději dnem 31. prosince 2015 a benefity z nich vyplývající budou moci být čerpány pouze po předložení platného průkazu OZP. Budou nadále přetrvávat problémy okolo příspěvku na mobilitu.

Poslankyně a poslanci si tak vetováním schvalování tohoto zákona berou v předvolebním honu na voliče za rukojmí ty nejzranitelnější, lidi se zdravotním postižením a jejich rodiny. A vnáší politikaření i do oblastí, kam nepatří. Nejvíce na to bohužel doplatí zdravotně postižení lidé.

Petr Habáň tiskový mluvčí

Klíčová slova: