Můj život s asistencí
Asistence, o.p.s. připravuje na čtvrtek 10.12. od 18 hodin do kina Světozor zakončení projektu Jedeme v tom s vámi 2015. Celkem 20 dvojic z řad osobností firemního i společenského života se v tomto roce rozhodlo podpořit možnost samostatného a svobodného způsobu života pro lidi s postižením. Problematickou oblastí je dostupnost služby osobní asistence pro lidi s její celodenní potřebou, kterým v dnešním systému příspěvků na péči zbyde maximálně na 4 hodiny osobní asistence denně. Na akci se dostaví zástupci MPSV, kteří představí chystaná opatření.
Videa, fotografie a vyjádření účastníků projektu Jedeme v tom s vámi 2015 najdete na webu: www.jedeme2015.cz
Asistence, o.p.s. lobbuje za spravedlivý a efektivní systém příspěvků na péči, ze kterého budou mít větší prospěch i lidé s postižením, kteří se neobejdou bez celodenní osobní asistence a chtějí žít v běžném prostředí. Výše maximálního příspěvku na péči dnes dostačuje přibližně na 4 hodiny osobní asistence denně.
Jakub Neubert, hlavní tvář projektu, instruktor osobních asistentů a člověk s postižením:
„S asistentem vařím, myju nádobí, dělám úplně všechno, co bych dělal nebýt toho postižení. Příspěvek na asistenty vystačí na 3-4 hodiny asistence denně. Kdo ale žije jen 4 hodiny denně?“
Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy:
„Moderní společnost se musí snažit o to, aby co nejvíce odstraňovala bariéry fyzické i ty mentální. U lidí s těžším handicapem je to otázka podpory státu pro to, aby tito studenti a potencionální studenti mohli být co nejvíce zapojeni.“
Pavel Baudiš, zakladatel společnosti AVAST:
„Během naší cesty dnes to vypadalo jako velká pohoda, ale myslím si, že občas je možné se setkat s překážkami a problémy, které není úplně jednoduché vyřešit. Lidem jako je Kuba dost pomůže, když se vyřeší nepříjemná situace s celodenními asistenty.“
Michaela Marksová Tominová, ministryně práce a sociálních věcí, účastnice projektu:
„Rok a půl jsem učila v Jedličkově ústavu studenty, kteří měli někteří větší, někteří menší fyzické problémy, ale mentálně byli naprosto v pořádku. Dobře vím, jak to vypadalo, co potřebovali a co je nutné. Jet hodinu na vozíku je legrace, nebyli jsme konfrontováni se situací, kdy člověk potřebuje například na toaletu, což je strašně náročné na lidskou důstojnost. Jsem zvyklá si většinu věcí delat sama a takhle je člověk stále na někom závislý.
Teď, když přehodnocujeme zákon o sociálních službách, tak do těch úvah zahrneme i lidi, kteří potřebují 24 hodin asistence denně a kteří prostě nechtějí žít v ústavech. Když se podíváme na to, kolik stojí člověk žijící v ústavu, tak ta částka je poměrně vysoká a samozřejmě ve srovnání s tím, co ti lidé dostávají na služby pro sebe, tak ta částka je násobně nižší. Doufám, že s tím něco uděláme.“
Podpora hodin osobní asistence
Veřejnost může podpořit zajištění hodin osobní asistence formou darů na www.darujasistenci.cz Simona Babčáková k tomu všechny vyzývá v rámci boje proti blbé náladě v novém spotu: https://youtu.be/G6ZAP_diOac
Úmluva OSN o právech osob se zdravotním postižením
Článek 19. Nezávislý způsob života a zapojení do společnosti
Státy, které jsou smluvní stranou této úmluvy, uznávají právo všech osob se zdravotním postižením žít v rámci společenství, s možnostmi volby na rovnoprávném základě s ostatními, a přijmou účinná a odpovídající opatření, aby osobám se zdravotním postižením usnadnily plné užívání tohoto práva a jejich plné začlenění a zapojení do společnosti, mimo jiné tím, že zajistí, aby:
a) Osoby se zdravotním postižením měly možnost si zvolit, na rovnoprávném základě s ostatními, místo pobytu, kde a s kým budou žít a nebyly nuceny žít ve specifickém prostředí
b) Osoby se zdravotním postižením měly přístup ke službám poskytovaným v domácím prostředí, rezidenčním službám a dalším podpůrným komunitním službám, včetně osobní asistence, která je nezbytná pro nezávislý způsob života a začlenění do společnosti a zabraňuje izolaci a segregaci
c) Komunitní služby a zařízení určená široké veřejnosti byly přístupné, na rovnoprávném základě s ostatními, i osobám se zdravotním postižením a braly v úvahu jejich potřeby
Text celé /mluvy lze najít na následujícím odkazu: http://www.mpsv.cz/files/clanky/10774/umluva_CJ_rev.pdf
Asistence, o.p.s. již 20 let naplňuje své poslání „rozpouštět vnitřní a vnější bariéry v životě lidí s postižením“. Děje se tak formou registrovaných sociálních služeb osobní asistence a sociální rehabilitace. Dlouhodobě je aktivní v oblasti odstraňování bariér ve veřejné dopravě. Za své aktivity získala v minulosti mezinárodní ocěnění za Sociální integraci ERSTE foundation a cenu Sozial Marie. Ročně své služby poskytneme více než 250 klientům. Více o naší činnosti najdete na www.asistence.org
Erik Čipera