Na léčbu diabetiků jdou 3,4 miliardy korun

04.02.2014 16:36

VZP vnímá péči o diabetické pacienty především s důrazem na primární a sekundární prevenci onemocnění a kvalitní dispenzarizaci jako jednu ze svých priorit.

- Diabetes mellitus Národní akční plán pro diabetes, který v současné době organizuje odborná společnost, může být pro pacienty velmi přínosný, ale VZP zároveň musí konstatovat, že každá z jím vymezených oblastí péče o diabetiky má už v našem systému podporu. To bylo zřejmé i z prezentace VZP na semináři na téma "Národní akční plán pro diabetes - je v ČR prostor pro zlepšení?", který uspořádal v květnu tohoto roku Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu Parlamentu ČR ve spolupráci s Českou diabetologickou společností ČLS JEP a Diabetickou asociací ČR. Na škodu věci jistě je, že odborná společnost neoslovila VZP s nabídkou na spolupráci v připravovaném programu a materiál nebyl předán ani k připomínkám.
VZP má k dispozici analýzy diabetologické péče, ze kterých vyplývá dostatečná síť smluvních poskytovatelů diabetologické péče, a to i z hlediska geografické dostupnosti; dále nárůst preskripce antidiabetik, včetně nárůstu preskripce LP metforminu jako zlatého standardu v péči o diabetika 2. typu od roku 2010. Zcela zřejmé jsou další trendy moderní léčby, a to nárůst nákladů na inzulinová analoga, gliptiny, inkretiny atd., ale bohužel i enormně se zvyšující spotřeba testovacích proužků.
Částka, kterou VZP za léčbu diabetiků hradí, se stále zvyšuje. Předpokládaná kalkulace nákladů na léčbu všech pojištěnců VZP s diabetem (tj. výkony, léčivé přípravky i zdravotnické pomůcky) za období roku 2012 je 3,4 miliardy Kč.
Plně hrazena jsou i všechna potřebná indikovaná vyšetření a léčba diabetických pacientů v ordinacích specialistů - oftalmologů, nefrologů, internistů, kardiologů a dalších. Tato léčba přitom není limitovaná.
Větší zapojení praktických lékařů je žádoucí V ordinacích praktických lékařů VZP podporuje v rámci komplexní péče o registrované pojištěnce i péči o nekomplikované diabetiky 2. typu. Tím se uvolňují kapacity specializované péče diabetologů na léčbu diabetiků 1. typu, event. komplikovanějších diabetiků 2. typu. Všechny léčivé přípravky jsou v systému veřejného zdravotního pojištění při dodržení pravidel pro jejich úhradu dostupné jak odborníkům diabetologům, tak i praktickým lékařům.
Ambulantní péče o pacienty s dia betem rozhodně není podfinancovaná. Ze strany VZP je naopak v současné době věnována oblasti ambulantní diabetologické péče velká podpora, zaměřená jak na dostupnost této péče, tak i úhradu za poskytnuté služby. U praktických lékařů je to podpora a následná bonifikace výkonů preventivních prohlídek, úhrada nad rámec kombinované kapitačně-výkonové platby, bonifikace v rámci AKORD, možnost nasmlouvání výkonu pro péči o nekomplikovaného diabetika 2. typu, který je rovněž hrazen nad rámec kapitační platby, a dále výkonu v rámci metod POCT pro sledování hladiny glykovaného hemoglobinu přímo v ordinaci lékaře bez nutnosti odeslání pacienta na vyšetření do laboratoře.
Podmínkou vykazování a úhrady výkonu 01445 - stanovení glykovaného hemoglobinu HbA1c v ambulanci je pouze to, že pracoviště splňuje požadavky na věcné, technické a personální vybavení, má nasmlouván i výkon 01201 a bude zároveň vykazovat příslušný signální kód VZP pro hodnotu glykovaného hemoglobinu (13101 nebo 13102 nebo 13103). VZP tak zároveň dbá na to, aby bylo o diabetiky v ordinacích praktických lékařů pečováno správně, protože kvalitu léčby v ordinacích praktických lékařů sleduje systémem VZP-kódů pro výši naměřené hladiny glykovaného hemoglobinu a pro sledování pohybu pacienta mezi praktickým lékařem a specialistou-diabetologem.
Výkon 01201 - péče o stabilizovaného nekomplikovaného diabetika 2. typu všeobecným praktickým lékařem může být nasmlouván, vykazován a hrazen za podmínky, že pracoviště bude dodržovat algoritmus péče o diabetika 2. typu (Věstník MZ ČR, částka 8/2010) a doporučené postupy stanovené Společností všeobecného lékařství a Českou diabetologickou společností. Musí také mít nasmlouvané a vykazovat příslušné signální kódy VZP, které slouží k hodnocení kvality poskytované péče v ordinaci praktika: 01298 - pacient odeslán k diabetologovi ke konzultaci 01299 - pacient odeslán k diabetologovi k dispenzarizaci 13101 - hodnota glykovaného hemoglobinu HbA1c nižší než 5,3 % 13102 - hodnota glykovaného hemoglobinu HbA1c 5,3 až 5,9 % 13103 - hodnota glykovaného hemoglobinu HbA1c od 6,0 % výše. Prevence a správná péče U diabetiků je podle VZP nejdůležitější skutečně správná péče, která zároveň znamená prevenci komplikací, dále kvalitní dispenzarizace a dobrá spolupráce diabetologa a praktického lékaře. Potřebné úspory při péči o diabetiky může přinést ekonomická preskripce na straně lékařů, ale také posílení odpovědnosti pacienta a dodržování léčebného režimu.
Nedílnou součástí komplexní péče o diabetické pacienty je i péče o "diabetickou nohu", resp. její prevenci. Při každém klinickém vyšetření v diabetologii musí být provedeno cílené fyzikální vyšetření se zaměřením na diabetickou nohu -tj. součástí každé hrazené návštěvy diabetika v ordinaci lékaře-diabetologa je preventivní péče, aby se u pacienta nevyvinul syndrom "diabetické nohy". Pokud i přes všechna opatření k rozvinutí syndromu diabetické nohy již dojde, je pojišťovnou plně hrazeno - pro tuto péči je zvlášť vytvořen kód výkonu "ošetření pacienta se syndromem diabetické nohy". V případě již vzniklých nekrotických, nehojících se defektů u pacienta se syndromem diabetické nohy hradí VZP i nákladnou larvální léčbu ran.
V ambulancích diabetologů VZP hradí kromě potřebných standardních výkonů pro vyšetření a léčbu dia betiků i výkony pro jejich edukaci a reedukaci, které nijak nelimituje - omezení je dáno Seznamem zdravotních výkonů, do kterého frekvenční omezení zadává sama odborná společnost. Hrazena je cílená edukace diabetika lékařem (odbornost 103, kód 13051), reedukace pacienta s dia betem a jeho blízkých osob sestrou (odbornost 911, kód 06145) a rovněž i nácvik aplikace inzulinu sestrou. Hlavní náplní těchto edukačních výkonů je poučení diabetických pacientů o potřebné změně životního stylu, o správném přístupu k léčbě a o nutnosti režimových, dietních a jiných léčebných opatření.
Právě na potřebu zvýšit zodpovědnost samotných pacientů VZP dlouhodobě poukazuje. Ať už v přístupu ke svému onemocnění v souladu s nutnými režimovými opatřeními u diabetiků, kteří již mají onemocnění diagnostikované, tak především v přístupu ostatní populace k účasti na pravidelných preventivních prohlídkách. Ty mohou výrazně přispět k časnému záchytu pacientů s diabetem. Pokud pojištěnci chodí na pravidelné preventivní prohlídky, v rámci kterých se systematicky provádí laboratorní kontrola moči a krve právě se zaměřením na diagnostiku tohoto onemocnění, nemělo by se stát, že jejich onemocnění nebude včas odhaleno.
Kromě toho VZP podporuje včasný záchyt diabetu různými veřejnými akcemi, jako jsou např. Dny zdraví, kdy si lidé mohou mimo jiné zdarma nechat orientačně změřit hladinu krevního cukru, vydává tiskoviny na toto téma, šíří osvětu v periodikách atd.

---

frekvence výkonů v ordinaci praktika
Kód Název výkonu Frekvence Úhrada za
výkonu výkonu výkony (tis. Kč)
2010 2011 2010 2011
01201 Péče o stabilizovaného nekomplikovaného 27 678 76 399 9 184 26 055
diabetika 2. typu všeob. PL
01298 (VZP) Pacient odeslán k diabetologovi 232 807 - -
ke konzultaci
01299 (VZP) Pacient odeslán k diabetologovi 228 551 - -
k dispenzarizaci
13101 (VZP) Signální kód pro hodnotu glykovaného 9 037 30 731 - -
hemoglobinu HbA1c nižší než 5,3 %
13102 (VZP) Signální kód pro hodnotu glykovaného 2 043 7 050 - -
hemoglobinu HbA1c v rozmezí 5,3-5,9 %
13103 (VZP) Signální kód pro hodnotu glykovaného 1 579 4 997 - -
hemoglobinu HbA1c od 6,0 % výše

preventivní prohlídky jsou základem

VZP klade velký důraz na správné provádění preventivních prohlídek -nejen, že jsou hrazeny praktickým lékařům nad rámec kombinované kapitačně-výkonové platby, ale jsou i bonifikovány. Při všeobecné preventivní prohlídce u praktického lékaře je v 18 letech a následně pak po 40. roce věku ve dvouletých intervalech zjišťována hladina glykemie; u těhotných žen je součástí doporučených postupů péče provedení orálního glukózového testu.

kolik máme diabetiků?

S diabetem se podle statistických údajů loni v ČR léčilo přes 825 000 lidí, což je oproti roku předchozímu nárůst o 19 000, z toho naprostou většinu představují diabetici 2. typu (92 %). Rovněž přibylo chronických komplikací, loni jich bylo téměř 240 000. Zhruba 200 000 lidí o svém onemocnění neví, takže se ani neléčí. Celkově tak může být v ČR až milion diabetiků.

náklady vzp čr na diabetologii v letech 2000-2011 v členění na úhradu za výkony, ZUM, ZP na poukaz a léčivé přípravky (inzulin, perorální a subkutánní antidiabetika)

antidiabetika předepsaná na recept

vývoj nákladů na inzuliny předepsané na recepty

zdravotnické prostředky pro diabetiky předepsané na poukaz

foto: Profimedia

Klíčová slova: