Na pomoc seniorům a nevyléčitelně nemocným
Přes 3,6 milionu korun rozdělí v jarním grantovém řízení Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové mezi 67 neziskových organizací z celé republiky.
Peníze půjdou zejména na vzdělávání odborných pracovníků domovů pro seniory, hospiců a dalších zařízení.
„V programech Senior i Paliativní péče rozdělujeme prostředky dvakrát do roka. V březnu přispíváme zejména na vzdělávání pracovníků, aby mohli v péči o seniory či těžce nemocné uplatňovat nejmodernější a nejefektivnější postupy,“ prozrazuje Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a pokračuje: „Lékařská a ošetřovatelská péče včetně veškerých služeb stojí v každém hospici denně průměrně 2 500 Kč. Jen 50-60 % hradí zdravotní pojišťovna, částí se podílejí soukromí dárci, proto je každý další příspěvek potřeba, aby tato péče byla dostupná opravdu pro každého.“
Do jarního kola se v obou programech přihlásilo velké množství projektů. Správní rada nadace na doporučení poradního sboru složeného z předních odborníků, mezi nimiž je např. i prof. Helena Illnerová, rozhodla, že VDV rozdělí více než 3,6 mil. korun.
„Nejčastěji se jedná o vzdělávací kurzy a školení pro pracovníky domovů pro seniory či hospiců pro nevyléčitelně nemocné pacienty. Paliativní péče je v ČR stále nedostatková a chybí zejména pro dětské pacienty. Proto je nesmírně důležité tuto oblast podporovat,“ doplňuje Monika Granja. Kompletní seznam schválených projektů najdete zde.
Programy Senior a Paliativní péče
Cílem programu Senior je pomoc občanským sdružením a charitativním institucím, které vytvářejí nabídku aktivního způsobu života nejstarší generace a lidsky důstojného prožívání stáří těch, kdo se již sami o sebe postarat nemohou. Jedná se zejména o zařízení pro lidi s Alzheimerovou chorobou, demencí a dalšími neurologickými onemocněními a pro seniory v sociálně-ošetřovatelských centrech. Více informací zde.
Cílem programu Paliativní péče je podpora paliativní a hospicové péče. Ta je poskytována lidem trpícím nevyléčitelným onemocněním a jejich rodinám s důrazem na komplexní přístup k umírajícím, udržení kvality života a mírnění nepříznivých projevů choroby. Zejména jde o pomoc odstranit nebo zmírnit utrpení umírajícího a zachovat jeho důstojnost v závěrečné fázi života. Více informací zde.
Jana Taušová