Pec pod Sněžkou – Paralympionik Jaroslav Petrouš, který je teprve rok po amputaci levé nohy, se rozhodl 1. června podniknout výstup na nejvyšší horu u nás. Chce tím upozornit na sociálně neakceptovatelný stav po změnách zákona, iniciovaných exministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem. Symbolem projektu "Na Sněžku pro Simonku" se stala tříletá holčička rovněž s amputací, která vinou škrtů v zákoně přišla o možnost nastoupit do školky.
Tříletá Simonka Smutná z Kobylnice u Mladé Boleslavi musela po onkologické léčbě podstoupit amputaci levé nohy v půlce stehna. Podle nového odborného lékařského posouzení však spadá do kategorie osob bez vážné vady nosného a pohybového ústrojí. V praxi to pro lidi s amputací končetin znamená ztrátu průkazů ZTP a ZTP/P i příspěvků na zvláštní pomůcku. Simonka proto nebyla přijata do mateřské školky. Podmínkou přijetí se stal osobní asistent, na kterého však holčička od loňského 1. ledna nemá nárok. Český paralympijský reprezentant v hodu diskem Jaroslav Petrouš na tento fakt, týkající se desítek stejně postižených občanů, hodlá upozornit unikátním sportovním výkonem. Datum, kdy se chystá pokořit nejvyšší horu České republiky, si záměrně zvolil na Den dětí. Ve spolupráci s občanským sdružením Cesta za snem, městem Pec pod Sněžkou a desítkami nadšenců zorganizoval zajímavý program dětského dne. V rámci rozsáhlé kampaně se rozjel prodej triček s logem akce a výtěžek bude věnován rodičům malé Simonky na honorář pro osobního asistenta. "To, že chci teprve rok po amputaci vyšplhat na vrchol Sněžky, přišlo spoustě lidí jako šílenství. Stejně tak se může jevit boj rodičů dětí s amputacemi proti nesmyslnému zdravotnímu a legislativnímu systému. Rád bych pomohl malé Simonce do školky. Určitě si zaslouží vyrůstat v kolektivu stejně starých a vyspělých dětí. Simonka je ale symbolem problému, který se týká většiny zdravotně postižených," řekl Deníku autor projektu Na Sněžku pro Simonku Jaroslav Petrouš.
Na akci, která bude mít základní tábor na centrálním parkovišti v Peci pod Sněžkou, bude možno podepsat petiční archy proti nespravedlivému zrušení příspěvků invalidům. Do současnosti na nich svůj podpis připojilo více než 27 000 občanů.
"Mrzí mě, že na Simonku a ostatní děti je nahlíženo jako na osoby bez vážné vady nosného a pohybového ústrojí. Tím, jak se problematika stále víc a víc zviditelňuje, se konečně začínají věci dávat do pohybu. Současná ministryně práce a sociálních věcí Ludmila ohlásila jednání o změnách. Simonka Müllerová by tak měla být nově vedena jako osoba s těžkou vadou, a o to jsme usilovali! Zní to absurdně, ale je to pro nás veliké vítězství," komentovala situaci Veronika Smutná, maminka Simonky.
Výšlap na Sněžku i dětský den jsou volně přístupné komukoli bez rozdílu věku, pohlaví nebo druhu postižení. "Program dne nám doslova roste pod rukama. Na Sněžku se chystají nejrůznější organizace. Například Strollering, který sdružuje ženy na mateřské dovolené, svolává maminky z celé republiky, Horská záchranná služba připravuje běžecký závod na vrchol Sněžky "Vertical Run", handbiker Heřman Volf s kamarády pojedou přes Polsko na kolech s ručním pohonem, hlásí se nám školky, školy a desítky rodin s dětmi. Nadětském dnu nám zahrají živé kapely, s programem se nabídly taneční a fitness skupiny, stovky volných vstupenek nám poskytne místní bobová dráha a lanové centrum. Upřímně jsme nečekali, že o projekt bude tak obrovský zájem," prozradil Deníku spoluorganizátor a místopředseda o.s. Cesta za snem Miloslav Doležal, místopředseda občanského sdružení Cesta za snem, na jehož stránkách www.cestazasnem.cz nebo na facebook. com/Cesta.za.snem naleznete více informací.
Vaše názory a připomínky nejen k tomuto problému, ale i k celé sociální politice naší vlády, případně ohlášení připojení k akci Na Sněžku pro Simonku přivítáme na mailové adrese jaromir.fridrich@denik.cz.
---
CESTA ZA SNEM, o. s.
Vznik občanského sdružení Cesta za snem je logickým vyústěním více než čtyřleté práce tvůrčího a organizačního tandemu Heřman Volf a Miloslav Doležal na projektu Cesta za snem. Z prvotního nápadu uskutečnit cestu z Prahy do Paříže, kterou vozíčkář Heřman Volf realizoval na speciálním kole – handbiku a tím si splnil svůj dávný sen, se stal projekt, který si dal za cíl pomáhat zejména lidem na vozíku. Posláním projektu je zviditelnit aktivity handicapovaných a šířit myšlenku, že život na vozíku nekončí a nikdy není pozdě začít si plnit své sny. Cílem projektu je motivovat handicapované, ale také zcela zdravé lidi, k aktivnímu a plnohodnotnému životu.
Cesta za snem spolupracuje s občanskými sdruženími, neziskovými organizacemi, s nadačními fondy i státními institucemi, například Českou abilympijskou asociací Pardubice, Centrem Paraple, Českou asociací paraplegiků, Nadačním fondem Cesta bezpečí, Mezinárodní neziskovou organizací FIABA, hlavním městem Praha a dalšími.
SIMONKA SMUTNÁ
Narodila se v roce 2010 s nádorem v levé nožce, ale lékaři odhalení závažného onemocnění trvalo rok a půl.
V té době již Simončina nožka několikrát nabyla na objemu a v poslední fázi rostla až o několik centimetrů týdně.
Zoufalí rodiče donutili lékaře přehodnotit stanoviska a záhy bylo odhaleno nádorové bujení. Simonka podstoupila onkologickou léčbu chemoterapií, ale nádor se zničit nepodařilo. Rodiče holčičky byli postaveni před nejtěžší rozhodnutí v životě – dát souhlas k amputaci levé nohy v půlce stehna.
Simonce se podařilo nad zákeřným onemocněním zvítězit, ale život se jí i jejím rodičům komplikoval dál.
JAROSLAV PETROUŠ
Český reprezentant ve vrhačských disciplínách ve své kategorii postižení, dvojnásobný bronzový medailista z ME, držitel evropského rekordu v hodu oštěpem, a také českých rekordů v disku, oštěpu a kouli. Jako první handicapovaný atlet v republice překonal v hodu diskem magickou padesátimetrovou hranici – přesně 54,69 m. Nominoval se na MS a splnil kvalifikační limit na paralympijské hry v Londýně. Vloni na podzim podstoupil kvůli trvalým bolestem amputaci levé nohy nad kolenem a v krátkém čase se dostal zpět do formy. Vrátil se na světovou úroveň, když opět přehodil padesátku. Do Londýna ale kvůli nízkým kvótám na sportovce nemohl odjet.
Jarda se zranil při hře paintball. Upadl do jámy a zpřetrhal si vazy v koleni, meniskus i čéšku. Následující dva roky strávil víceméně v rehabilitačních centrech a na operačních sálech. Nesnesitelná bolest jej dohnala až k radikálnímu řešení. Na vlastní žádost si nechal amputovat poraněnou nohu. Tento drastický zákrok mu, jak říká, zachránil život. Je ženatý, má dvě děti a živí se jako barista. V roce 2004 získal titul mistra baristy České republiky a o rok později se zúčastnil světového šampionátu v přípravě kávy v americkém Seattlu.
Foto: