K zimnímu stadionu ve Zlíně se invalidé dostávají složitě. Chce to prý víc parkovacích míst ,
Zlín – "Zlínský hokej přišel o dva aktivní fanoušky jen proto, že někdo neví nebo možná nechce vědět, jak složité je pro vozíčkáře dostat se v zimě na hokej ve Zlíně," konstatuje Tomáš Brázdil z Otrokovic, jehož syn je připoután na invalidní vozík. Navštívit utkání extraligových hokejistů PSG Zlín je podle něj pro tělesně postižené složité. Musí mít štěstí na parkování.
Kdo zaváhá, neparkuje
"Před lety postavili na stadionu sektor pro vozíčkáře a chlubili se, jak vše dělají pro postižené. Vše fungovalo bez problémů, ale pak se začaly dít věci. Dnes ke stadionu pustí autem jen pár vozíčkářů," zlobí se Brázdil.
Kdyby se synem parkovali v uličkách poblíž zimního stadionu, mohlo by se stát, že se po zápase nedostanou k autu. "Stačí, když v průběhu hokeje napadnou čtyři centimetry sněhu, a já ten elektrický vozík od stadionu nedostanu," vysvětluje Otrokovičan.
Kdyby nyní se synem vyrazil na hokej, musel by prý vyjet dvě hodiny předem, aby chytil jedno ze šesti míst pro vozíčkáře přímo na parkovišti u stadionu. Tři z toho ovšem používají také návštěvníci sousední haly Euronics.
Pokračování na straně 3 Na vozíčku za sportem? Ve Zlíně občas potíž
Dokončení ze strany 1
"Já bych na ten hokej chodil rád, ale bohužel to v podstatě není možné. Buď tam vozíčkáře chtějí a vyčlení jim více míst, nebo nemuseli stavět speciální tribunu za bůhví kolik peněz," kroutí hlavou Brázdil. Provozní ředitel Zimního stadionu Luďka Čajky David Navrátil ovšem odmítá, že by parkovacích míst pro tělesně postižené bylo málo. Další nevzniknou.
"Je jich tu šest, přičemž povinná jsou pouze čtyři, takže jsme nad limitem o padesát procent. Pořadatelé jsou navíc mnohdy benevolentní a na jedno místo pustí i více řidičů," říká Navrátil.
Zároveň upozornil, že se mezi fanoušky – řidiči objevují tací, kteří na místech pro invalidy parkují, i když žádného nevezou. "Na druhou stranu umožňujeme řidičům handicapovaného člověka vysadit u stadionu a pak přeparkovat," dodal Navrátil.
Invalidé mířící na zápas druholigových fotbalistů FC Fastav Zlín mohou parkovat na klubovém parkovišti. Jeale třeba zavolat předem.
"Pokud si zavolá dopředu, tak na bráně u stadionu nahlásíme jméno a SPZ a pak může zaparkovat na klubovém parkovišti pod tribunou," vyvětluje mluvčí klubu Robert Štach. K trávníku se podle něj vozíčkáři dostanou tunelem pro hráče.
Dokonale je o handicapované fanoušky postaráno ve zlínské hale Zelené, kde se hraje například basketbal. Podle předsedy sdružení Handicap (?) Zlín Aleše Chudárka je hala pro přítomnost vozíčkářů přímo stavěná.
"Při jejím vzniku se nad tím evidentně přemýšlelo. Vozíčkáři ji díky tomu hojně využívají amydíky ní můžemezvát další handicapované do Zlína na návštěvu i za sportem," chválí Chudárek.
Další velká sportovní hala ve Zlíně – Euronics je pro vozíčkáře dostupná pouze ze zadní strany. "Pokud jede handicapovaný na volejbal či házenou, otevíráme mu horní dveře vedoucí na nedávno upravené místona tribuně. Na tom jsme odstranili mantinel a nahradili jej průhledným tvrzeným sklem," popisuje Bronislav Cibulka, šéf haly, která má na spodním parkovišti pro invalidy dvě parkovací místa a na horním tři společná s hokejovým stadionem.