Nadace Charty 77 si připomněla 35 své existence

31.03.2014 11:09

Jiří Dienstbier (in memoriam), Karel Schwarzenberg a Vilém Prečan převzali ocenění z rukou zakladatele nadace, prof. Františka Janoucha, a její výkonné ředitelky Boženy Jirků. „Chceme tak poděkovat těm, kdo nadaci podporovali a zasloužili se o to, že nadace mohla pomáhat v tehdejším Československu,“ vysvětluje B. Jirků. „Zahradní slavností chceme poděkovat všem našim příznivcům, i když do Stavovského divadla se jich vejde jen zlomek,“ dodává. B. Jirků, která je i ředitelkou nejvýznamnějšího projektu nadace - Konta Bariéry - zdůraznila, jak důležité bylo působení nadace i po přenesení činnosti do porevolučního Československa. Tehdy se hlavní činnost nadace přeorientovala z podpory disentu směrem k rozvoji občanské společnosti a všestranné podpoře lidí s handicapem.

Výběr oceněných dokládá, jak pestrá společnost lidí se kolem nadace sdružovala. Jiří Dienstbier patřil spolu s Václavem Havlem k členům hnutí Charty 77, kteří pomáhali Nadaci Charty 77 nejvíce.

Karel Schwarzenberg se v prosinci 1989 zúčastnil setkání mezi premiérem M. Čalfou, G. Sorosem a F. Janouchem, na kterém bylo premiérovi oznámeno, že Nadace přenáší svou činnost na území Československa.

Vilém Prečan vybudoval v německém Scheinfeldu Dokumentační středisko pro nezávislou literaturu a zorganizoval fungující kanály pro dopravu samizdatových rukopisů z Československa do zahraničí a exilových materiálů zpět do země. Většina z korespondence Havel-Janouch tak prošla jeho rukama.

Jan Kačer, který si ocenění převezme opožděně, léta vykonával bezplatně funkci ředitele nadace, byl a je její neformální tváří a autoritou. Byl zakládajícím členem Rady Konta Bariéry, nejvýznamnějšího projektu nadace, a členem této rady je doposud, je autorem myšlenky neopakovatelného kulturně společenského projektu Aukční salony výtvarníků Konta Bariéry.

Kristina Jakubcová

Klíčová slova: