Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové letos 19. května udělí dvacátou Cenu Olgy Havlové. Unikátní cena je udělována každoročně od roku 1995 osobám se zdravotním postižením, které se se svým handicapem dokázaly nejen vyrovnat, ale především aktivně pomáhají ostatním. Kandidáty na cenu navrhuje veřejnost. Letos se sešlo patnáct nominací, přičemž jeden z nich byl na tuto cenu navrhnut hned patnáctkrát. Laureáta vybere Porota Ceny Olgy Havlové.
„Způsoby, jakými lidé se zdravotním postižením pomáhají druhým, jsou rozmanité. “, říká Milena Černá, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. „Někdo založí svépomocný spolek, jiný dává práci lidem, kteří mají problémy se zaměstnáním, jiný bojuje za bezbariérové město nebo dodává ostatním odvahu k životu s handicapem,“ Dodává Milena Černá.
Z 15 kandidátů polovina pochází z Prahy nebo v Praze pracují. Nominovaní jsou lidé s nejrůznějšími typy postižení: vozíčkáři, neslyšící, nevidomí, lidé, kteří prodělali úraz či vážné onemocnění. Navzdory handicapu jsou všichni aktivně zapojeni do pomoci potřebným, poskytují zdravotnické či sociální služby anebo se starají o volný čas lidí se zdravotním postižením. Jejich cílem je maximální zapojení do života společnosti.
Cenu poprvé vyhlásila Olga Havlová v roce 1995, aby upozornila na život lidí, kteří se musí potýkat se svým zdravotním postižením. „Jejich síla překonávání překážek, která často chybí i zdravým lidem, je pro nás velkou inspirací“, řekla v roce 1995. Kromě ocenění vynikajících osobností je součástí slavnostního udílení Ceny Olgy Havlové také propagace úlohy nestátních neziskových organizací, jakož i poděkování dárcům, spolupracovníkům a dobrovolníkům, kteří činnost Nadace Olgy Havlové umožnili.
Monika Granja