Nadace Olgy Havlové vložila do mimořádného Fondu pomoci potřebným během druhé vlny epidemie 2 miliony korun
Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) od pondělí 19. října 2020 spustil nový mimořádný Fond pomoci potřebným, kterým reaguje na krizovou situaci v sociální a zdravotně sociální oblasti během druhé vlny epidemie koronaviru. Cílem fondu je poskytnout pomoc nejohroženějším skupinám lidí: seniorům, dlouhodobě nemocným, osobám se zdravotním postižením a lidem ohroženým sociálním vyloučením.
O podporu z fondu mohou žádat nestátní neziskové organizace, které těmto lidem poskytují sociální služby. Programem VDV navazuje na mimořádný Fond pomoci seniorům, který během jarní epidemie poskytl neziskovým organizacím finanční a materiální pomoc ve výši téměř 6 milionů korun.
„Situace v souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru má dramatický vývoj a negativní dopad zejména na oblast sociálních služeb. Otevřením tohoto programu reagujeme na aktuální potřeby organizací pečujících o nejvíce zranitelné z nás. Naše nadace do fondu vložila 2 miliony korun, obáváme se však, že tato částka nebude dostačující, proto jsme založili sbírku a vyzýváme veřejnost k pomoci,“ uvádí ředitelka VDV Monika Granja.
Na pomoc potřebným tedy mohou přispívat jak jednotlivci, tak i firmy, a to zde.
Fond je určený primárně na pomoc při úhradě mimořádných výdajů, nikoliv na běžný provoz organizací. Program jim pomůže s uhrazením zejména nákladů pracovníků na DPP a DPČ pro rozšíření kapacit organizací působících v sociální a zdravotně sociální oblasti, dále s nákupem pomůcek nezbytných pro krizový provoz sociálních služeb, jako jsou například ochranné a dezinfekční prostředky, ale i IT technika a další. A příspěvek je možné získat i na zvýšené výdaje na dopravu – hlavně na jednorázové předplacené tankovací karty.
O příspěvek z mimořádného grantového programu lze žádat od pondělí 19. října 2020 až do vyčerpání finančních prostředků ve fondu. Žádosti o podporu z programu mohou podávat nestátní neziskové organizace s registrovanou sociální službou jako: obecně prospěšné společnosti, ústavy, spolky a pobočné spolky a evidované církevní právnické osoby.
Maximální výše přiděleného příspěvku činí 70 000 korun a žádosti o grant budou projednány ve zkráceném grantovém řízení, tak aby pomoc mohla rychle plynout tam, kde je to aktuálně nejvíce potřebné. Žádost musí splňovat grantová pravidla a podává se skrze on-line formulář.
Veškeré informace o mimořádném programu najdete zde.
Jana Taušová