Nadační fond ocenil zdravotně postižené zaměstnance roku 2017
Již po sedmé byly 15. listopadu 2017 na Staroměstské radnici v Praze rozdány tituly Zaměstnanec roku lidem se zdravotním postižením z chráněného a otevřeného trhu práce. Zaměstnavatelé do poloviny září mohli nominovat v soutěži Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) své kolegy, kteří mají zdravotní znevýhodnění či postižení. V konkurenci unikátních příběhů a silných osobností letos uspěli specialistka marketingu Veronika Jandíková z neziskové organizace Tamtamy a tajemník městského úřadu Litoměřice Milan Čigáš.
Oba dva ocenění jsou jasným důkazem, že ani nemoc, ani úraz nejsou pro kariéru nepřekonatelnou překážkou. A naopak dokážou člověka motivovat nejen překonávat těžkosti, bolest a překážky, ale také zdolávat velké cíle, a to úspěšně. Jsou dobrým příkladem pro všechny zaměstnavatele, kteří se zatím bojí dát lidem s postižením pracovní příležitost.
Vítězka kategorie „Chráněný trh práce“ Veronika Jandíková, Tamtamy
Veronika pracuje v Tamtamech jako specialistka marketingu od roku 2014. Původně nastoupila jako grafička, ale postupně se vypracovala, vždyť web neziskové organizace je její práce. A za největší úspěch považují její kolegové vydání knihy (Ne)normální, kterou nejen produkovala, doprovodila grafikou, ale především v ní odtajnila svou nemoc - diagnózu depresivního charakteru.
S knihou nyní na podzim vyrazila na turné po středních školách, kde bude vyprávět nejen svůj příběh, ale i motivovat další zdravotně postižené, aby se nebáli plnit si své sny.
"Veronika, které se u nás neřekne jinak než Vrnka, je velký talent. Zprvu bojácná osůbka, která o sobě neustále pochybovala, bála se říct názor, patří dnes nejspolehlivější a nejochotnější zaměstnance Tamtamů, který se nebojí inovací a novinek," říkají o ní její kolegové.
Vítěz kategorie „Otevřený trh práce“ Milan Čigáš, Město Litoměřice
Od dvou let se potýká s následky popálení, při kterém přišel i o prsty na rukou a nohou. A ačkoliv má za sebou řadu transplantací, chirurgických zásahů a bolest ho provází celý život, jeho kolegové z městského úřadu tvrdí, že si vždy dokáže udělat legraci, když jim tvrdí, že vše bude vždy dobré a že jim drží oba dva své palce.
Úsměv a dobrá nálada je to, čím je tajemník litoměřického městského úřadu pověstný. Nominovali ho svorně všichni vedoucí odborů, hlavně za projekt "úřad pro všechny", prosadil celkovou reorganizaci benefitů na úřadě, provedl i zásadní změny v nastavení fungování Sociálního fondu úřadu, zavedl dny zdravotního volna, home office, prorodinné dny, podporu dalšího vzdělávání i dobrovolnické činnosti.
Tyto aktivity ocenilo i ministerstvo vnitra, které zařadilo litoměřický "úřad pro všechny" mezi příklady dobré praxe v publikaci Přívětivý úřad.
Věříme, že oba dva vítězové budou motivací a inspirací pro další lidi se zdravotním postižením, aby se nebáli plnit si své životní a profesní sny.
Hana Potměšilová