Naděje pro děti s obrnou

04.02.2014 17:31

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Léčbu pacientů s dětskou mozkovou obrnou může zásadně změnit klinická studie, kterou spustili lékaři z Univerzity Duke ve Spojených státech. Transfúze kmenových buněk z vlastní pupečníkové krve už v první fázi zlepšily zdravotní stav několika dětí. Do druhé fáze výzkumu lékaři poprvé vybrali i dítě ze Slovenska. Natáčel David Miřejovský.

David MIŘEJOVSKÝ, redaktor:
Pětiletá Nelly už se směje a chodí. Pro její rodiče malý zázrak vykoupený stovkami hodin cvičení. Po těžkém porodu Nelly několik minut nedýchala. Lékaři rodinu dlouho uklidňovali, že je jen přibržděná ve vývoji.

Enrico VADOVIČ, otec Nelly:
O to smutnější bylo naše překvapení ve 13 měsících, kdy nám ortoped oznámil, že co byste chtěli od vaší dcerky, proč nechodí, vždyť ona má dětskou mozkovou obrnu.

David MIŘEJOVSKÝ, redaktor:
Za léčbu jediné dcery dali rodiče všechny peníze. Dosáhli toho, že Nelly chodí do běžné školky. Když se ale objevila možnost nové léčby, neváhali ani chvíli. Zdravotní stav malé Nelly se pomalu zlepšuje, rodiče ale věří, že zásadní vliv na její zdravotní stav budou mít právě kmenové buňky. Nelly si vybrala americká nemocnice pro klinický výzkum s dalšími 150 dětmi. V jeho průběhu dostane infúzi z vlastní pupečníkové krve. Matka ji nechala při porodu odebrat, protože u ní v rodině se často objevuje rakovina.

Mariana VADOVIČOVÁ, matka Nelly:
Nebojím se toho, protože medicína šla strašně dopředu a tajně doufám, horší to už určitě nebude, může to být jen lepší, tak proč to nezkusit.

David MIŘEJOVSKÝ, redaktor:
Studie potrvá 3 roky. Až pak bude jasné, zda kmenové buňky skutečně mohou pacientům s dětskou mozkovou obrnou pomoci.

Miroslav KUBEŠ, vedoucí výzkumu a vývoje banky pupečníkové krve:
Buňky podané v pupečníkové krvi stejně jako v krvi jsou schopné si najít poškozené místo v mozku a jsou schopné ho zregenerovat.

David MIŘEJOVSKÝ, redaktor:
V každé tisícovce porodů se objeví tři případy dětské mozkové obrny. Ve střední Evropě zatím výzkum její léčby kmenovými buňkami z pupečníkové krve chybí.

Eva SYKOVÁ, Ústav experimentální medicíny, Praha:
Není v silách několika vědců připravit klinickou studii na cokoliv. Takže my například máme míšní poranění, my máme amyotrofickou laterální sklerózu.

David MIŘEJOVSKÝ, redaktor:
Rodiče Nelly nečekají zázrak, i když by si ho přáli. Experimentální léčbou hlavně chtějí dát dceři naději na lepší život. David Miřejovský, Česká televize, Bratislava.

Klíčová slova: