Nákup motorového vozidla nezletilými handicapovanými
Protože v současné době registr motorových vozidel odmítá registrovat motorová vozidla u dětí do 18 let, Národní rada osob se zdravotním postižením zpracovala informaci ohledně zápisu osobního motorového vozidla zakoupeného s využitím příspěvku na nákup motorového vozidla do registru motorových vozidel.
Materiál vypracoval JUDr. Zdeněk Žižka. NRZP ČR vnímá postup registru jako vážný problém, a proto hodlá oslovit poslance, aby provedli legislativní změnu, která by věc vyřešila. Nelze však předpokládat, že tato změna bude provedena okamžitě, proto NRZP ČR doporučuje řídit se zatím postupem, který je v informaci popsán.
Zápis osobního motorového vozidla zakoupeného s využitím příspěvku na zvláštní pomůcku (motorové vozidlo) do registru motorových vozidel
V posledních dnech se nám na NRZP ČR množí stížnosti rodičů handicapovaných dětí, splňujících podmínky na poskytnutí příspěvku na zvláštní pomůcku – zakoupení motorového vozidla, na problémy s jeho registrací do registru vozidel.
Scénář všech stížností je vždy velmi podobný. Rodiče si požádají ve smyslu § 9 a 10 zákona č.329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů ve spojení s vyhláškou č. 388/2011 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, o příspěvek na zakoupení motorového vozidla pro své handicapované dítě. Protože dítě všechny zákonem stanovené podmínky splňuje, je dítěti příspěvek přiznán a rodiče následně, s využitím tohoto příspěvku, zakoupí motorové vozidlo, které je určeno k výhradní dopravě jejich handicapovaného dítěte. Teprve po zakoupení motorového vozidla, ve chvíli, kdy jdou vozidlo na dítě přihlásit do registru vozidel (jak jim ukládá zákonná povinnost), však narazí na závažný problém. Registr vozidel jim odmítne přihlásit vozidlo na jejich nezletilé handicapované dítě, neboť k tomuto úkonu platný občanský zákoník vyžaduje souhlas soudu.
Ve smyslu § 898 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku ve spojení s judikátem Nejvyššího soudu ČR, č.j.: 33 Cdo 2912/2008, je považováno nabytí, převod, či registrace motorového vozidla (nikoliv běžného jednostopého) za úkon nikoliv běžný a k takovým úkonům, činěným rodiči, jako zákonnými zástupci nezletilého dítěte, platný občanský zákoník vyžaduje povinně souhlas soudu. V případě, že rodič, jako zákonný zástupce nezletilého učiní takový úkon, aniž byl schválen soudem, je úkon absolutně neplatný. V této situaci, kdy rodiče již mají zakoupené vozidlo a nemohou ho používat, neboť jim ho registr vozidel odmítá, bez souhlasu soudu, zaregistrovat, si absolutně nevědí rady a bezradně žádají NRZP ČR o pomoc při řešení této situace.
Tato problematika je velmi závažná a je způsobena nedomyšlením všech situací při tvorbě, jak zákona č. 329/2011 Sb., tak zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Až do konce roku 2011 byl totiž tento příspěvek, dle staré vyhlášky, poskytován přímo rodičům nezletilého handicapovaného dítěte a zákon, společně s vyhláškou, nevyžadovaly registraci vozidla přímo na nezletilé dítě. Rodiče si tedy takovéto vozidlo registrovali přímo na sebe. Proto problém se souhlasem soudu k registraci vozidla nevznikal. V souvislosti se vznikem nového zákona č. 329/2011 Sb., z dílny bývalého ministra Drábka, však byla v zákoně zakotvena povinnost zakoupit a registrovat vozidlo, na které byl poskytnut příspěvek, přímo na nezletilé, handicapované dítě.
Počínaje 1. lednem 2012, tedy vznikl problém se schvalováním úkonů, činěných zákonnými zástupci za nezletilého, soudem. V tomto roce si však ještě registr vozidel tohoto problému nevšímal. Ovšem od 1. ledna 2014, tedy v souvislosti s nabytím účinnosti nového občanského zákoníku a s dalšími novelami zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích a souvisejících vyhlášek, začal být registry vozidel souhlas soudu k registraci vozidla na nezletilé dítě nekompromisně vyžadován.
Řešením této situace je následující postup. V případě, že rodiče nezletilého handicapovaného dítěte hodlají zakoupit motorové vozidlo s využitím výše uvedeného příspěvku a tudíž budou nuceni ho registrovat přímo na své nezletilé dítě, měli by, ještě předtím, než požádají na úřadu práce o příspěvek ve smyslu § 9 a 10 zákona č. 329/2011 Sb., požádat místně příslušný soud o přivolení k zakoupení motorového vozidla pro své nezletilé dítě. Tento návrh soudu je velmi jednoduchý stručný a měla by ho umět zdarma sepsat každá sociální pracovnice místního úřadu. Návrh nepodléhá soudním poplatkům.
Teprve po přivolení soudu, které v tomto případě bývá naprostou formalitou, je vhodné požádat o příspěvek na úřadu práce, následně vozidlo zakoupit a registrovat do registru vozidel. Návrh podaný soudu by tedy měl obsahovat i návrh na souhlas soudu s registrací vozidla do registru. V takovémto ideálním případě nebudou mít rodiče se zakoupením a registrací vozidla žádný problém. Jen na okraj je však nutné podotknout, že ačkoliv je tento souhlas naprosto formální záležitostí, může se stát, že u některých soudů bude trvat poměrně dlouhou dobu (třeba až 3 – 4 měsíce - s ohledem na zaneprázdněnost soudu).
Není tomu však vždy a všude. Proto je nutné s touto lhůtou, před zakoupením vozidla, raději dopředu počítat. Nebo je dobré se přímo u konkrétního, místně příslušného soudu na jejich lhůtu zeptat. K návrhu je nutné přiložit předběžnou fakturu na nákup vozidla, eventuelně návrh kupní smlouvy (pokud je sepisována), doklad o tom, že nezletilé dítě je handicapované, koncept žádosti o příspěvek na zakoupení vozidla vč. žádosti o osvobození od DPH a rodný list dítěte (vyplývají z něj osoby rodičů).
Horší situace ovšem nastane v případě, že rodiče již vozidlo, bez souhlasu soudu, zakoupili a nyní ho potřebují přihlásit do registru vozidel. (Situace může být ještě komplikována tím, že původní, staré vozidlo již prodali a tudíž nemají k dispozici žádné vozidlo, kterým by mohli své nezletilé dítě dopravovat.) V takovémto případě nezbývá nic jiného, než požádat soud o souhlas s nákupem a registrací vozidla až dodatečně. (Podotýkám, že žádat dodatečně o souhlas s nákupem vozidla, které je již zakoupené, není čistý právní postup a je otázkou, jak se k němu soud postaví.)
Minimálně je však bezpodmínečně nutné podat návrh na souhlas s registrací vozidla. Zde je však situace komplikována možností dlouhé lhůty rozhodování soudu. Je zcela bez pochyby, že však rodiče potřebují nutně využívat zakoupené vozidlo neprodleně. V takovémto případě je možné pouze jediné řešení a to návrh na vydání předběžného opaření soudem.
Předběžné opatření, v případě, že je doloženo správnými doklady, soud vydá ve velmi krátké lhůtě. Musí se tak stát nejpozději do 7 dnů od podání návrhu, ke kterému jsou přiloženy všechny potřebné doklady. Předběžné opatření, vydané na základě § 74 a násl. zákona č. 99/1963 Sb., občanského soudního řádu, však vyžaduje předložení správných dokladů, odůvodňujících oprávněnost a správnost nákupu motorového vozidla pro nezletilé dítě.
Takovými doklady jsou, v tomto případě, rozhodnutí úřadu práce o poskytnutí příspěvku na zvláštní pomůcku – zakoupení motorového vozidla, faktura za nákup motorového vozidla znějící na jméno nezletilého dítěte, případně kupní smlouva na zakoupení motorového vozidla znějící na jméno nezletilého dítěte (v případě, že je sepisována) a rodný list dítěte (vyplývají z něj osoby rodičů).
Nevýhodou tohoto řešení situace ovšem je, že je nutné k návrhu na vydání předběžného opatření přiložit, nebo neprodleně, v termínu určeném soudem, dodat samotný návrh na přivolení soudu k nákupu a registraci vozidla. Předběžné opatření je totiž pouze „předběžným“ a následně tedy soud musí rozhodnout samotným rozsudkem. Komplikací je i to, že v případě podání návrhu na předběžné opatření je ze zákona nutné složit současně u soudu kauci ve výši 10 000 Kč, která se po konečném rozhodnutí vrací.
V tomto případě je ale možné současně s podáním návrhu na předběžné opatření požádat soud o prominutí složení této kauce k jeho rukám ze sociálních důvodů. Zde je ovšem nutné tuto žádost doložit majetkovými poměry dítěte a společně posuzovaných osob (příjmy, eventuelně čestné prohlášení o nemajetnosti dítěte, případně rozhodnutí o jeho handicapu, tj. např. přiznání průkazu ZTP, ZTP/P).
Návrh na předběžné opatření může v některých případech výrazně zkrátit lhůtu pro rozhodnutí soudu o schválení registrace, ale nejde zrovna o jednoduchý postup. Tento návrh by však měly umět také sepsat sociální pracovnice místního úřadu. Přestože není jednoduchý, lze ho doporučit v případě, že již rodiče vozidlo zakoupili a mají problém s registrací. Současně však vozidlo nutně a urgentně potřebují okamžitě využívat a jejich místně příslušný soud má pro takováto přivolení s nákupem dlouhé lhůty.
Zde jiné řešení bohužel v úvahu nepřichází. V ostatních případech lze doporučit, jako jednodušší, podat normální návrh na přivolení soudu k nákupu vozidla ještě před podáním žádosti o příspěvek na úřad práce.
Samostatnou kapitolou ovšem je, samotný nákup všech vozidel pro nezletilé děti počínaje lednem 2012. Pokud k němu po tomto termínu nebyl rodiči vyžádán souhlas soudu, jsou všechny nákupy těchto vozidel (kupní smlouvy) ze zákona NEPLATNÉ. I starý občanský zákoník, stejně tak jako nový občanský zákoník totiž vyžadovaly a vyžadují souhlas soudu s úkony, které nejsou úkony běžnými. Mezi tyto úkony bohužel též patří, podle výše zmíněného judikátu, i nákup a registrace vozidla na nezletilé dítě.
Ani MPSV ČR pod vedením tehdejšího ministra Drábka, ani úřady práce si tohoto problému bohužel nevšimly a tudíž ho nikterak nezohlednily. Tudíž je velkou otázkou, jak vůbec tuto situaci právně narovnat a jak tyto nákupy právně zlegalizovat.
NRZP ČR hodlá v nejbližších dnech podat návrh na novelu občanského zákoníku, která by měla tento problém zcela eliminovat. Je ovšem velkou otázkou nakolik se tuto novelu povede prosadit. V každém případě je ovšem tato situace velmi dobře NRZP ČR známa a tudíž se budeme i nadále intenzivně pokoušet o vyřešení této velké komplikace pro rodiče handicapovaných dětí.
JUDr. Zdeněk Žižka
Legislativní odbor NRZP ČR