LIBEREC Louka, včely a mozaika, tak by se dala do tří slov shrnout interaktivní výstava, kterou otevřeli v Severočeském muzeu v Liberci. Jedná se o mezinárodní projekt se zdánlivě nesrozumitelným názvem Loukamosaic.
"Není na tom nic tajemného. Spojuje to slova louka a mozaika. Dokonce se tam skrývá i slovo Amos, což je odkaz na Jana Ámose Komenského. Projekt je totiž zaměřen především na děti," prozradil jeden ze dvou spoluautorů projektu akademický sochař Michal Bouzek. "Návštěvníci, kteří na výstavu přijdou, si mohou koupit krabičku, jejímž obsahem jsou dvě šestiboké formy a rozbité dlaždičky nebo pravidelné tvary z keramických materiálů. Každý si potom může vytvořit dvě mozaiky, z nichž jedna bude přidána k původní ploše, druhou si odnese domů," vysvětlila pracovnice Severočeského muzea v Liberci Anna Baldová. Podle ní putuje z každé zakoupené skládačky část peněz na charitu.
Sochař Michal Bouzek k tomu dodává, že každá samostatná mozaika má mít vzadu jméno a kód, takže si ji bude moci každý najít na internetu.
"Až celý projekt dokončíme a vytvoříme obrovskou louku-mozaiku, každý si bude moci podle čipu najít svůj výrobek. Za třicet let tam někdo přivede své děti a řekne, podívej, támhle to jsem udělal, když mi bylo jako tobě," řekl Bouzek.
Hlavní ideou projektu Loukamosaic je propojit lidi různých států za pomocí společně vytvořené obří mozaiky a zároveň uskutečnit umělecký experiment na základě vztahu člověka s přírodou. Loukamosaic je postupně vznikající unikátní umělecké dílo, do něhož se doposud zapojilo přes šest tisíc lidí ze všech koutů světa na základě společného projektu akademického sochaře Michala Bouzka a malířky Lucie Crocro.
Součástí liberecké výstavy je kus "louky", kterou vytvořili nevidomí. "Tato část se jmenuje Barvy slov. Nevidomí sestavovali mozaiky pomocí speciálních dílů, jejichž barvy jsou označeny Braillovým písmem. O tuto mozaiku projevilo zájem jedno muzeum ve Washingtonu," uvedl Michal Bouzek.
Výstava i souběžné umělecké workshopy má mezinárodní rozměr. Nedávno byla v německé Žitavě, dva měsíce ji mohli před několika lety navštěvovat zájemci v botanické zahradě v Hamburku. "Máme mozaiky od lidí z celého světa, od Tahiti po Tatry," dodal sochař Michal Bouzek.
Doplněk výstavy je i nevelká ukázka uměleckých předloh rostlinných motivů.
"Máme jich tady tisíce. Naše sbírka je největší svého druhu v celé České republice. Je to zatím nedoceněný poklad našeho muzea," uvedl kurátor Zdeněk Hrabák. Výstava končí v Severočeském muzeu v Liberci 6. května.
Foto: Louka v muzeu Severočeské muzeum v Liberci nyní hostí unikátní interaktivní výstavu.
Foto: Návštěvníci výstavy vytvářejí mozaiku, která je pak v muzeu vystavená.
2 x foto: Ota Bartovský, MF DNES
Mutace - Mladá fronta DNES - liberecký kraj