K začlenění handicapovaných do většinové společnosti pomáhá Porozumění a Senses
Litvínov – Rodičům, kteří se rozhodli svým handicapovaným dětem věnovat veškerou svou péči, pomáhají v Litvínově dvě občanská sdružení, Porozumění a Senses. Snaží se napomoci integraci postižených do zdravé společnosti i pomáhat rodinám, které své postižené dítě nesvěřily do ústavní péče.
Senses je poměrně mladou organizací, vznikla v roce 2001. Sdružuje rodiny s dospívajícími dětmi a dospělými s postižením, odborníky z oblasti sociální a speciální pedagogiky i zájemce z řad veřejnosti. Základní snahou sdružení je vytvořit podmínky pro další rozvoj lidí s těžkým postižením. "Starší děti, které absolvovaly školu nemají kde navázat. Sice na Meziboří funguje Energie, ale ta je spíše pro samostatnější klienty," uvedla předsedkyně sdružení Šárka Ungrová.
Do budoucna chce sdružení za tímto účelem vytvořit v Litvínově chráněné dílny. Handicapovaní nárazově vypomáhají třeba v litvínovské cukrárně Sluníčko.
Sdružení se pokouší různými aktivitami obeznámit většinovou společnost s danou problematikou. "Sama mám postižené dítě. Nechceme, aby nás veřejnost litovala, ale chceme aktivitami sdružení nabídnout veřejnosti, která se s postiženými nesetkala, pohled zevnitř," vysvětlila Šárka Ungrová.
Porozumění své služby poskytuje zdravým dětem, dětem s mentálním handicapem či postižením kombinovaným a jejich maminkám již několik let. Zpočátku sdružení pořádalo nárazové akce pro rodiny s postiženými dětmi, od roku 2004 probíhá v Mateřském centrum Klubíčko celotýdenní program. "Chodí k nám děti už od jednoho roku. Setkávají se zde děti zdravé i postižené," přiblížila předsedkyně sdružení Miroslava Ondová. Pro starší děti jsou připraveny zájmové kroužky, v rámci integrace je navštěvují i děti z běžné populace. "Ve sklepě máme keramickou pec, schází se tu i maminky dětí a společně vyrábějí různé hliněné výrobky," uvedla Miroslava Ondová.
Klub pro předškoláky je určen dětem, které ještě nejsou sociálně zralé věnovat se nějakému konkrétnímu zájmovému kroužku, tělesně postižení školáci mohou navštěvovat odpolední klub. Rodiče dětí si zároveň při setkáních mohou vzájemně vyměňovat své zkušenosti a zapůjčit si odbornou literaturu, kterou je Klubíčko vybavené.
Mateřské centrum Klubíčko nabízí dětem a jejich rodičům také mnoho nepravidelných akcí. Mezi ně patří třeba canisterapie, jízda na koních, zájezdy, nebo sportovní a zábavná odpoledne. V letních měsících pořádá příměstské i pobytové tábory.
Foto: CANISTERAPIE. Za dětmi do Mateřského centra Klubíčko dochází vyškolení terapeuti a jejich pejskové.
Foto: archiv Porozumění