Spánek nepotřebuje k normálnímu fungování jen lidský mozek. Lidé, kteří málo spí, narušují fungování svého "energetického systému", tedy tukových buňek.
Vědci podle deníku Die Welt zjistili, že kvůli spánkovému deficitu klesá jejich schopnost reagovat na inzulín, který řídí uvolňování a využití energie v těle.
"Zjistili jsme, že tukové buňky musí spát, aby řádně fungovaly," shrnul Matthew Brandy z Chicagské univerzity, autor studie. Je to první práce, která zkoumala biochemické souvislosti mezi spánkem a regulací tuků i cukrů v těle.
Brandy s kolegy testoval sedm mužů a žen, kteří dostávali po celou dobu pokusu stejně vydatné jídlo. Nejdříve je několik dní nechali spát 8,5 hodiny denně, pak jen 4,5 hodiny.
Ukázalo se, že citlivost buněk na inzulín klesla v těle o 16 procent a v oblasti pupku, kde se tuk často ukládá, dokonce o třicet procent. Podobný pokles citlivosti na inzulín lze pozorovat v organismu diabetiků a obézních lidí.
Už dříve se vědělo, že špatné spaní zvyšuje riziko tloustnutí, vzniku cukrovky a jiných zdravotních problémů. Brandy spolu s biology a experty však jako první vysvětlili, proč tomu tak je: čím méně spíme, tím hůř tukové buňky - tedy naše "baterie" -uvolňují energii.