Nejhůř postižení jsou neslyšící

03.09.2013 0:08

V právě vycházejícím časopisu Můžeš tvrdí socioložka Jiřina Šiklová, že neslyšící jsou na tom většinou mnohem hůř než slepci či jinak postižení lidé. Ve společnosti, kde převládá manuální práce, ještě není hluchota tak velkým handicapem. Ale dnes, v informační společnosti? Ta není omezena jen na práci s daty a počítačem, ale patří k ní vyjadřování názorů na složité otázky, mediální vystupování… A to bez sluchu prostě nejde.

Navíc jsou tu nástrahy, které neslyšícím kladou různí vykukové. Nejčastěji je to při finančních transakcích. Není bohužel vzácností, že při uzavírání finančních smluv, jimž neslyšící příliš nerozumějí, je někdo podvede. Může to být dokonce příbuzný, který jim například vyřizuje a tlumočí koupi bytu.

V anketě časopisu Můžeš proto odpovídají zodpovědní lidé z městských částí několika českých měst, jak jsou na komunikaci s neslyšícími jejich úřady připraveny.

Fotoreportáž z mezinárodního turnaje golfistů pak ukazuje, jak sportovci s postižením dokáží hrát špičkový golf. A moderátor turnaje Marek Eben se dokonce přiznává, že hra s těmito golfisty pro něj znamená každoročně největší golfové ponížení: „Hrát s tělesně postiženými a vidět, že dokáží posílat míčky dál a přesněji než já, je psychicky hodně náročné,“ tvrdí.

V reportáži ze Švýcarska se autor dívá na okolí Ženevského jezera z pohledu vozíčkáře. A zjišťuje, že mnoho kilometrů stezek je příznivě upraveno nejen pro seniory, ale i pro lidi pohybující se právě na vozíku.

V rubrice Nové zahraniční technologie přináší časopis ukázky japonského městského vozíku Whill, který je nejen praktický a plný nových technických vymožeností, ale je i velice zdařile designově zpracovaný.

Vozíčkáři si velice rádi kupují prostorově objemné automobily. Časopis proto přináší redakční test nové Škody Octavia combi a konstatuje, že nový kombík je nejen prostornější než jeho předchůdce, ale i vhodný pro úpravu na ruční ovládání.

Herec a člen rady Konta BARIÉRY Jiří Lábus se ve svém zamyšlení doznává k tomu, že při čtení některých žádostí rodičů postižených dětí zažívá dokonce pocity studu. Je přesvědčen, že lidem s handicapem by mohla společnost pomáhat ještě víc, a tak upozorňuje na televizní pořad, který se bude vysílat 28. září na ČT1 a jehož posláním bude netradiční pomoc lidem s handicapem.

Jindřich Štěpánek, šéfredaktor

Klíčová slova: