Nejlepší medicínské publikace za rok 2011 oceněny

04.02.2014 16:57

Slavnostní předání Cen předsednictva ČLS JEP za nejlepší knižní publikace za rok 2011 proběhlo 7. listopadu 2012 v Rytířské síni Valdštejnského paláce.  

Slavnostní akt se konal pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha, který ve svém úvodním slovu vyzdvihl kvalitu českých odborníků v biomedicínských vědách a odezvu doma i ve světě na české lékařské a vědecké publikace. Předsednictvo ČLS JEP poté vyhlásilo tři nejlepší medicínské publikace za rok 2011 a ocenilo jejich autory. Předseda ČLS JEP profesor Jaroslav Blahoš na úvod podotkl, že vybírat oceněné je vždy problém, protože mnoho publikací má špičkovou úroveň. Stejně tak je obtížné stanovovat jakékoli pořadí, i letos byly všechny oceněné práce mimořádně rovnocenné.

Od prvního nadechnutí k poslednímu vydechnutí

Následně profesor Blahoš představil publiku knihu "Pneumologie" (Maxdorf) autorů Vítězslava Kolka, Viktora Kašáka, Martiny Vašákové a jejich kolektivu, kterým se podařilo pokrýt celou problematiku svého oboru, od prevence a epidemiologie přes moderní diagnostiku, léčbu a následnou péči až po výzkum a edukaci. Zdůraznil, že plicní onemocnění se týkají 1 miliardy lidí po celém světě, z toho na následky CHOPN každoročně zemřou 3 miliony pacientů, na ca plic 1,5 milionu. "Fakt, že obor pneumologie prostupuje nejen celou medicínou, ale i celým lidským životem, lze ostatně symbolicky ilustrovat na dvou biologických konstantách: prvním nadechnutí a posledním vydechnutí. A také na úsloví dum spiro, spero," uzavřel profesor Blahoš a popřál autorům, aby nabrali dech i pro další vydání.

Celoživotní dílo

Druhou oceněnou publikaci "Základy klinické obezitologie" (Grada) představil místopředseda ČLS JEP profesor Vladimír Palička. 16členný kolektiv pod vedením Vojtěcha Hainera dle jeho slov opět pokryl tuto problematiku v celé její šíři, od genetiky přes např. komplikace související s diabetem až po psychologické aspekty. Profesor Palička zdůraznil rovněž fakt, že předmluvu ke knize napsal profesor Albert Stunkard z Pensylvánské univerzity, označovaný za "otce moderní obezitologie". "Celoživotní dílo docenta Hainera vrcholí právě v této publikaci. Obezitologii u nás dostal na vrchol medicíny. Bohužel jde také o jeden z jejích pomyslných vrcholů, pod kterými se skrývá množství problémů. Přeji nám všem, abychom se z této knihy pouze učili jak obezitě bránit nebo ji léčit, ale sami ji ke své léčbě nepotřebovali," dodal.

Unikátní atlas

Třetí oceněnou knihou se stal "Atlas kolposkopie" (Maxdorf) autorů Georga Herbecka, Jiřího Ondruše, Vladimíra Dvořáka a Alexandrose Mortakise. Vědecký sekretář ČLS JEP profesor Tomáš Zima vyzdvihl bohatou obrazovou dokumentaci (přes 1000 fotografií) s tím, že podobně výpravné medicínské atlasy u nás až tak často nevycházejí. "Stálo by za to uvažovat o překladu do angličtiny, publikace si najde své čtenáře nejen v Česku, ale je unikátní i v mezinárodním písemnictví," uzavřel profesor Zima s tím, že atlas bude sloužit nejen gynekologům, ale celé lékařské obci.

Foto: Vojtěch Hainer, Vladimír Palička a Milan Štěch.
Foto: Leoš Chodura

Foto: Martina Vašáková, Viktor Kašák a Vítězslav Kolek.
Foto: Leoš Chodura

Klíčová slova: