Nelze tolerovat takovou ignoranci

04.11.2013 9:26

Říká v právě vyšlém čísle časopisu Gong Petr Vysuček, nový prezident společnosti ASNEP – asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel. Zamýšlí se nad situací, co se může stát, když se neslyšící dostane do tíživé zdravotní situace a zdravotní personál s ním neumí navázat komunikaci.

V časopise GONG čtenáři najdou nejen odborně zaměřené články týkající se problematiky neslyšících, nedoslýchavých a ohluchlých lidí, ale řadu dalších zajímavých příspěvků, rozhovorů a příběhů včetně různých aktivit, kterým se věnují lidé se sluchovým postižením. Mezi ně patří především aktivity dětí se sluchovou vadou a jejich úspěchy na poli mezinárodním.
Například Projekt Comenius umožnil studentům SŠ a ZŠ pro sluchově postižené Výmolova Praha 5 představit se slyšícím studentům v zahraničí a ukázat, jak hudbu vnímají neslyšící děti. Nejen ony samy, ale i slyšící své vrstevníky za hranicemi naučily základům tlumočení i tlumočení vybraných písní do znakového jazyka.
 
Studenti a žáci ze SŠ v Hradci Králové vyjeli na zkušenou do švédského Örebra – jakési hlavní centrum Neslyšících ve Švédsku. Cestu jim umožnil Grant z fondu Evropské unie na realizaci projektu Mobility, a to v programu celoživotního vzdělávání (Leonardo da Vinci).  
 
Pozadu nezůstali ani studenti ČNES, kteří se zúčastnili zahraniční konference na University College of London. Zúčastnilo se jí na 400 delegátů z 35 zemí světa. Mezi nimi se neztratili ani naši studenti oboru Čeština v komunikaci neslyšících z FF UK Praha.
 
K nejčtenějším článkům a příspěvkům patří tradičně témata o tinnitu (šelestech), kterým trpí řada lidí i z řad slyšících. Příspěvek pod titulkem „Sluch je dar nad zlato“ od renomované lékařky MUDr. Zuzany Veldové čtenáře seznámí s desaterem možných příčin poškození sluchu a ohluchnutí. MUDr. Jan Cimický ve svém výstižném desateru s nadsázkou radí jak překonat nepřízeň osudu.
 
Dozvíte se, že i naši slavní umělci, ke kterým patří i J. V. Myslbek, patriarcha sochařů a mistr drapérie, dokázali svým uměleckým dílem oslovit celý svět. Přitom trpěli hluchotou nebo silnou nedoslýchavostí, která jim nedovolila plně se radovat ze svých úspěchů.
 
Nadchnou vás rozhovory se zajímavými sluchově postiženými lidmi, kterým se jejich koníček stal i profesí. Například krásná a zdravě sebevědomá Markéta Maradová, mladá fotografka, která už si našla své místo i mezi slyšícími. Malířka, pedagožka a mezi neslyšícími uznávaná dáma Věra Macháčková, která svým optimismem a důslednou pedagogickou činností ovlivnila řadu generací se sluchovým postižením. S Jiřím Grábnerem se vypravíte na lov velryb až do Norska, kam se rád vrací a kde mu učarovaly norské fjordy, u kterých je mu nejlépe.
 
Naše čtenáře jsme tentokrát zavedli i do divadelní fantazie pantomimy, která se odehrála v Kolíně. Během své existence se přehlídka stala mezi současnými umělci uznávanou a vyhledávanou v celé České republice. Ohlédli jsme se i za letní Deaflympiádou v Sofii, na které zástupci komunity neslyšících vybojovali přední místa. Marek Bartošek se ve sportovní střelbě prostřílel až k zisku stříbrné a dvěma bronzovým medailím.
 
Zájemcům o znakový jazyk nabízíme možnost osvojit si základní komunikační prvky. Znakový jazyk a další zajímavá témata najdete i na našich webových stránkách: www.gong.cz.
Hana Marie Kunešová
Klíčová slova: