Všeobecná zdravotní pojišťovna chce s nemocnicemi na Blanensku podepsat dlouhodobé smlouvy. Na pět let. V Blansku a Boskovicích však sníží počet akutních lůžek.
Blanensko – Snížení počtu lůžek akutní péče. To je jeden z klíčových bodů, které vyplývají z plánů českých zdravotních pojišťoven před podpisem nových smluv se zdravotnickými zařízeními. Původní smlouvy vypověděly pojišťovny nemocnicím loni a končí k poslednímu prosinci letošního roku. Nové stále nejsou podepsány. Připravovaná úsporná opatření ze strany pojišťoven se dotknou i nemocnic na Blanensku. Jak moc, tuší v Blansku i Boskovicích jen z předběžných jednání s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.
VZP nyní hodlá s Nemocnicí Blansko i Nemocnicí Boskovice podepsat dlouhodobou smlouvu na pět let. Ovšem se změnou částečné struktury. Ta se týká právě snížení počtu akutních lůžek. V současnosti má Nemocnice Blansko sto pětašedesát lůžek akutní péče. Na oddělení interní péče, neurologii, rehabilitaci, plicním a dalších odděleních. "Před časem jsme se s VZP dohodli na tom, že počet akutních lůžek snížíme na sto padesát. Já žiji v domnění, že to platí a pojišťovna nechystá nějaké razantnější úsporné kroky. Příští týden máme jednání v Praze, jiné informace zatím nemám," uvedla ředitelka nemocnice Vladimíra Danihelková.
S Všeobecnou zdravotní pojišťovnou jednalo před časem také vedení boskovické nemocnice. Podle jejího jednatele Rostislava Vernera však o konečné podobě nové smlouvy ze strany pojišťovny a jejich podmínkách stále není jasno. "Jestli teď mají pojišťovny a ministerstvo zdravotnictví jiné plány ohledně nových smluv, nevím. S námi teď nikdo nejednal. Už dříve jsme se s VZP ovšem předběžně dohodli na snížení počtu lůžek akutní péče v naší nemocnici. Měli jsme přislíbeno, že pokud jejich počet snížíme podle krajské koncepce, nebude problém se dohodnout na znění rámcové smlouvy se všemi dohodnutými podmínkami," upřesnil Verner s tím, že boskovická nemocnice je zdravotnické zařízení poskytující převážně akutní péči.
O kolik lůžek akutní péče boskovická nemocnice alespoň podle předběžných jednání s VZP zřejmě přijde, Verner říct nechtěl. "V tuto chvíli nemám oprávnění vám to sdělit. Až po valné hromadě nemocnice koncem listopadu a také po jednání se zástupci pojišťovny," dodal jednatel boskovické nemocnice.
Podle Jiřího Kořínka, ředitele jihomoravské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny, bude v Jihomoravském kraji pojišťovna s nemocnicemi jednat asi o 350 lůžkách. "Rušení lůžek akutní péče nebo přeměna na takzvaná lůžka následné péče budou předmětem dalších jednání," dodal Kořínek.
Zdravotní pojišťovny chtějí s nemocnicemi podepisovat tři typy smluv. "Dlouhodobá smlouva bude uzavřena na pět let a má být podepsána s většinou nemocnic. U střednědobých pak chtějí pojišťovny do dvou nebo tří let vyřešit strukturu péče v některých oborech," vysvětlil ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. Třetím typem smlouvy je krátkodobá. Pojišťovny je s nemocnicemi uzavřou maximálně na jeden rok a budou po nich žádat změny.