Neobjímejte děti s autismem

04.02.2014 16:36

Autismus je vážná nemoc. A rodiče nemocných dětí často udělají cokoliv, jen aby svým potomkům pomohli přiblížit se normálnímu světu.  

Právě proto se Vědecká rada České lékařské komory včera zabývala třemi léčebnými metodami, jimž rodiče důvěřují. Konkrétně jde o takzvanou biomodulační léčbu autismu, kterou u nás propagují lékaři Jan Šula a Josef Šmarda. Nebo o léčbu pomocí detoxikace organismu, propagovanou českou lékařkou žijící v Egyptě Evou Augustinovou. Či také o terapii pevným objetím od známé psycholožky žijící v Německu Jiřiny Prekopové.
A všechny tyto alternativní metody dostaly od lékařů na frak. "Žádná z uvedených metod by v Česku neměla být prováděna, pokud její autoři nepředloží přesvědčivé důkazy o její účinnosti," konstatuje zpráva vědecké rady komory. Podle profesora Michala Hrdličky a podle stanovisek odborných lékařských společností totiž ani u jedné z metod neexistují klinické studie, které by dokázaly, že taková léčba u autismu funguje.
"Ani bych nemluvil o léčbě, to je léčba v uvozovkách," říká viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek. "Neexistují důkazy prokazující účinnost těchto metod, takže je nedoporučujeme používat. Dokonce naopak – terapii objímáním považujeme u autistických dětí za neetickou, protože to dítě bojící se kontaktu s jinými lidmi může traumatizovat," dodává.
Zrovna metoda pevného objetí vyvolává hodně kontroverzí: někteří lékaři uznávají, že může zafungovat u hyperaktivních dětí a zklidnit je. Jako léčba autismu však může být pro děti stresující.

Klíčová slova: