Neslyšícím šlo v květnu o život kvůli závadě zesilovače

04.02.2014 16:57

České Budějovice – Lepší je prý vyhořet, než se stěhovat. Určitě? Mnozí Jihočeši si to jistě nemyslí. Deník se v dnešním vydání ohlédl za největšími a nejdramatičtějšími požáry uplynulého roku. Jeden takový zažili loni na jaře zdravotně postižení lidé v Českých Budějovicích.  

Zřejmě technická závada na anténě nebo na zesilovači mobilního operátora. Takovou příčinu měl květnový požár v domě pro neslyšící v budějovické Novohradské ulici. Byli při něm evakuováni čtyři neslyšící lidé, kterým hrozilo velké nebezpečí. Pouze díky rychlému zásahu hasičů všichni naštěstí vyvázli bez zranění, nakonec ani nebylo nutné přivolávat zdravotnickou záchrannou službu. "Chystali jsme v domě oslavu, když jsme zjistili, že hoří. Bylo štěstí, že v domě ještě nebylo moc hostů. Moc jsme se báli," řekla pracovnice domu.  
Podle ředitele českobudějovické Správy domů Ladislava Volfa se zatím přesné důvody nepodařilo zjistit. "Všechna tato zařízení podléhají namátkovým kontrolám a evidují je pověřené firmy," řekl Ladislav Volf.
Deník už dříve informoval o tom, že rozsáhlý oheň poškodil střechu domu. Hasiči na místě zjistili, že ohnisko je v půdním prostoru a že se požár dále nešířil.
"Vzhledem ke složitému přístupu na půdu velitel rozhodl, že se bude zasahovat zvenku," popsala tehdy mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Hasiči pak rozebrali část střechy a nasadili tři vysokotlaké proudy.
Během půl hodiny měli hasiči požár plně pod kontrolou. Úplné dohašení pak bylo otázkou několika málo minut. Oheň poškodil střechu a krov. Při hašení pronikla voda do prvního patra. "Problémy ale dělal silný kouř. Hasiči proto museli zasahovat v dýchací technice," doplnila mluvčí hasičů Vendula Matějů. Škodu vyčíslili vyšetřovatelé asi na 700 tisíc korun. Podle včerejšího vyjádření Ladislava Volfa ji plně uhradila pojišťovna.
Jihočeští hasiči loni zasahovali u 1092 požárů. S nejzávažnějším se potýkali v Branicích na Písecku, kde hořela největší plnírna plynu v kraji. K tragédii nedošlo jen díky pohotovosti jednoho zaměstnance. Další příběhy strana 2

---

Zásahy v číslech Požáry v r. 2012 1092 Dopravní nehody 1178 Úniky nebezp. látek 250 Technické zásahy 3746 Únik radiace 1 Planý poplach 465 Volání na tísňové linky: 112 274 055 150 28 633 Pozn. Linka 112 vyřídí v průměru 820 hovorů denně. Mnohé jsou ale neopodstatněné. Lidé, kteří toto spojení zneužívají, musejí počítat s pokutou až 200 tisíc korun.

Klíčová slova: