Neslyšícím studentům pomůže nový vynález

04.02.2014 17:15

Vědci z brněnské univerzity vyvinuli speciální aplikaci pro neslyšící.

Polygraf sluchově postiženým studentům ulehčí studium přepisem mluveného slova na obrazovku počítače v reálném čase. "Snažíme se rozšiřovat možnosti pro handicapované studenty," říká vývojář Polygrafu Christoph Damm ze Střediska Teiresiás. O aplikaci je zájem i v zahraničí, testuje ji americká Gallaudet University pro sluchově postižené.  

- Slovo polygraf připomíná detektor lži. Co představuje ve vašem případě? 

Polygraf s detektorem nemá nic společného. Jeho pojmenování odkazuje na možnost rozmnožit zápisy mluveného projevu. Nabízí neslyšícím v reálném čase přístup k informacím proneseným ústně. Přepis zajišťuje přepisovatel, polygraf se stará o jeho prezentaci a distribuci.

- V čem je aplikace revoluční?

Výjimečná je kombinace funkcí, které se obvykle zajišťují odděleně. Zobrazuje psané dokumenty na různých platformách, od mobilu až po titulky přímo na hlavním plátně s prezentací, a to prostřednictvím vlastní sítě, nikoliv internetu. Novou funkcí je možné zpřístupnit podobným způsobem také obraz pro zrakově postiženého. Může sledovat prezentaci na vlastním notebooku.

- Jak dlouho jste pracovali na jejím vývoji?

Polygraf se vyvíjí přibližně od roku 2010. Společně s našimi studenty se snažíme rozvíjet jeho možnosti. Dokončili jsme verzi pro Android. Také bychom chtěli zpřístupnit Polygraf studentům s dyslexií a uživatelům znakového jazyka.

Už se používá Polygraf se již nyní užívá zejména mezi sluchově postiženými studenty. * Týdně se s ním pracuje asi v patnácti seminářích. * Kromě toho slouží běžně na národních i mezinárodních konferencích souvisejících s postižením, jakou byla nedávná konference Universal Learning Design v Brně.

Foto: Vývojář Polygrafu Christoph Damm
EVA LALKOVIČOVÁ

O autorovi: EVA LALKOVIČOVÁ, dopisy@metro.cz

Mutace - Metro - jižní Morava

Klíčová slova: