Petr MALÝ, moderátor:
Nevidomí na hlavním nádraží v Brně mají problém, takzvané hlasové majáčky, zvuková zařízení pro lepší orientaci ve veřejné dopravě jsou nespolehlivé, často nefungují. Problémy přiznává i provozovatel Integrovaný dopravní systém. Hájí se tím, že všude jinde systém funguje a na hlavním nádraží je jen obtížně řešitelný.
Michal CAGALA, redaktor:
Josef Konečný nevidí, už 32 let. Orientovat se v brněnské hromadné dopravě mu mají pomáhat malé reproduktory v informačních panelech na zastávkách. Ne všude jsou ale spolehlivé, především na hlavním nádraží fungují jen zřídka.
Josef KONEČNÝ, :
Tak zkusíme, jestli dneska s náma bude mluvit. Tak dneska se od ní asi moc nedozvíme.
Michal CAGALA, redaktor:
Když už se ale zařízení konečně rozmluví, je podle nevidomých příliš pomalé a vypadávají z něj některé informace.
osoba:
15, 14.
Josef KONEČNÝ, :
Intervaly mezi jednotlivýma informacema jsou tak pomalý, že než se dozvím linku, která mě zajímá, tak mně mezitím tři další asi ujedou.
Michal CAGALA, redaktor:
Problémy jsou i s majáčky umístěnými přímo na vozech městské hromadné dopravy. Těch se může začít nevidomým hlásit víc naráz.
Linda HAILICHOVÁ, mluvčí, Dopravní podnik města Brna:
A může tam docházet u těch nevidomých k nějakému zmatení, že neví zrovna, která linka je ta jeho tedy správná. Záleží také na tom, na kterém vozu je ta anténa kde umístěna.
Michal CAGALA, redaktor:
Poruchy na hlavním nádraží podle výrobce způsobuje hlavně přemíra bezdrátových sítí.
Ivo HERMAN, výrobce informačních panelů:
To rušení, které se tam objevuje z okolí, je docela, docela veliké, my jsme se to snažili mockrát vyřešit. Jsme začali dělat nový typ přijímačů, který by měl být odolnější a doufám, že do konce roku, že bysme měli mít vývoj ukončen.
Michal CAGALA, redaktor:
Hlasové majáčky pomáhají nevidomým už od roku 2004. Ti si ale na jejich stoprocentní spolehlivost budou muset ještě počkat. Michal Cagala, Česká televize, Brno.