Nevidím, ale život mě baví

04.02.2014 17:31

Je usměvavá a půvabná. Sluníčko, které kolem sebe šíří energii a světlo. Ona sama však z toho světla vidí jenom mizivou část.

PhDr. Kateřina Stejskalová (29) z Jablonce nad Nisou, odborná asistentka na vysoké škole  

Na svět přišla dřív, než bylo v plánu. Jako extrémně nezralý novorozenec neměla ještě vyvinutou sítnici, takže nevidí. "Je však hodně toho, co mohu "vidět" ostatními smysly a díky své představivosti a paměti. Ale v řadě situací tahle taktika nefunguje, takže jsem nedávno pozdravila popelnici. Nutno podotknout, že byla velmi nezdvořilá, neodpověděla mi," směje se Kateřina.  

"Musíš to zvládnout sama!"

Její rodiče měli strach, že budou šestiletou Kateřinu vídat jen o víkendech a budou ji muset vyslat do velkoměsta "na zkušenou" - tedy do internátní školy pro žáky se zbytky zraku. Moc si přáli, aby mohla chodit do běžné základní školy. Nakonec si pro ni integraci do běžné školy vydupali. Základní škola pro Kateřinu však nebyla zrovna procházkou růžovým sadem. Ne snad kvůli učení, s tím neměla nikdy žádné problémy. Poznala tu však šikanu, které se těžko mohla bránit. "Tehdy jsem se držela návodu svých rodičů: Musíš to zvládnout sama! Tak jsem zatla zuby, napnula síly a zvládla jsem to sama. A to mi zůstalo až dodneška," přiznává Kateřina.

Motor plný ctižádosti

Rodiče jsou pro ni spolehlivým zázemím. Nicméně právě oni "tankovali" benzin do hnacího motoru Katčiny ctižádosti, která jí nutí překonávat samu sebe. A to mnohdy i za cenu nadměrné námahy a vyčerpání. Studium vysoké školy se pro ni stalo výzvou. "Nešlo mi jenom o studium, ale hlavně o samostatnost, kterou jsem si chtěla dokázat.
Nestála jsem o to, aby na mě pedagogové brali ohledy. Slovo ohled mi přijde nešťastné. Naznačuje určité nadržování, se kterým se bohudíky nesetkávám," vysvětluje. Přístup pedagogů je podle ní individuální, vždy záleží na jejich schopnosti empatie. Ona sama požádá o pomoc a podporu až ve chvíli, kdy vyčerpá všechny své možnosti i všechnu osobní odvahu a sílu. "Snažím se nedělat si ze svého postižení berličku," říká Kateřina.

Mám Cookie a bezva kamarády

Trh práce není k osobám s postižením vstřícný, ač se to nezasvěcenému člověku nemusí tak zdát. 70 % lidí se zrakovým postižením je v České republice nezaměstnaných! Bylo by skvělé, kdyby se zdravotní handicap stal přirozenou součástí života společnosti. "Zdravotní postižení je pro veřejnost stále ještě něco, čemu je lepší se vyhnout," uvádí Kateřina. Pracuje jako odborná asistentka v Ústavu speciálněpedagogických studií na Univerzitě Palackého v Olomouci. Vyučuje, působí ve vědeckých týmech a podílí se na výzkumu. Žije 300 kilometrů daleko od rodičů a její oporou jsou přátelé. "Bez nich by můj život nebyl plnohodnotný, úplný a šťastný. Přála bych jim, aby měli stejně dobré kamarády jako já," směje se Kateřina. Je svobodná, ale jen prozatím, jak říká. Hledání partnera je však problém. Možná proto, že poslepu se docela špatně hledá. Ale sama není, bydlí s černou Cookie, vodicí fenkou.

Skáču padákem a miluju výzvy

"Být pesimistou je snadné. Já jsem si vybrala tu náročnější cestu. Žiju podle Senecova citátu: Život má ten smysl, jaký mu dáme. Mám ráda dobré jídlo, dobré víno a dobré lidi. Miluju adrenalin při skákání padákem, lumpárny svého psa, jízdu na inlajnech a sportovní výzvy, k nimž mě hecuje kamarádka," přiznává. Kateřina má rozmanitý život díky své práci a díky přátelům, kteří jí umožňují spoustu nových zážitků. Kateřina vnímá svět nejen sluchem, roli hraje hmat, čich i chuť, myšlení a paměť. Kateřina vysvětluje: "Sluchová pozornost a paměť je pro lidi se zrakovým postižením zvlášť důležitá, závisí na ní velké množství každodenních aktivit - vše je otázkou zkušenosti, tréninku, možná i talentu." Očima získává člověk 90 % informací o světě. Pokud zrak chybí, pomáhají mu náhradníci (sluch, hmat, paměť...), protože, jak Kateřina s nadsázkou říká, "životní show musí pokračovat". *

---

Nelitujte, ale ptejte se Jedním z problémů, které zdravotně postižení pociťují, je vztah okolní společnosti. Lidé se jim bez zeptání, mnohdy až "bezhlavě", snaží pomoci. Zdravotně postiženým však nejvíce pomůžeme tím, že s nimi budeme jednat jako se sobě rovnými. Jsou to lidé úplně stejní jako my, a tak se normálního kontaktu není třeba obávat.

Odborník Katky Petra Weissová, manažerka, nadace Sirius Překročte bariéry! * Zbytečné bariéry mezi veřejností a zdravotně postiženými se snaží překročit projekt nazvaný chodicilide.cz. Nechybí mu vtip, humor ani nadsázka. Hlavním motivem kampaně se stalo létání jako normální lidská vlastnost a naopak chození jako druh postižení. Více informací najdete na www.chodicilide.cz. * Na kampaň chodicilide.cz navážou v dalších měsících také aktivity zaměřené na děti, které neměly v životě štěstí. To je i cílem nadace Sirius, která dosud podpořila šestnáct zajímavých projektů zaměřených na děti.

Stevie Wonder (62) zpěvák a producent Talentovaný, od narození slepý Stevie Wonder podepsal svou první smlouvu se společností Motown Records ještě jako dvanáctiletý kluk. Spolupracoval během života s těmi nejlepšími muzikanty, jako jsou například Jimi Hendrix, Bruce Springsteen, Elton John, Paul McCartney nebo The Rolling Stones. Nahrál dosud více než 35 alb. S třiceti hity bodoval v žebříčku nejúspěšnějších světových songů Top Ten. Získal rovněž 22 Cen Grammy.

Foto:
foto: archiv Burdy a Profimedia.cz (1)

Klíčová slova: