Petr MALÝ, moderátor:
Posvátné místo vnímané jen poslechem a dotykem. Šestice nevidomých si dnes vychutnala prohlídku moravského Velehradu. Lidé se zrakovým handicapem si, se dočkali i mimořádného překvapení, mohli si ohmatat předměty, které jsou obvykle uchovávány pod zámkem v trezoru.
Josef KVASNIČKA, redaktor:
V hlavní roli hmat a fantazie. Hned od začátku prohlídky.
osoba:
Já vás povedu, určitě, tak můžete si sáhnout, tady je takový, jak kdyby křížek.
Josef KVASNIČKA, redaktor:
Prsty rejdily po zdi baziliky, po značkách, tak jak je ve zdi ve 13. století udělali kameníci. Na vzácnou chórovou lavici je sahat přísně zakázáno. Nevidomí ale měli výjimku. Tak si i oni vychutnali preciznost práce starých mistrů. Jsme v zákristii baziliky. Tady si nevidomí poutníci mohou doslova osahat předměty, ke kterým se běžný návštěvník Velehradu nemá šanci dostat. Třeba biskupskou berlu nebo kněžské roucho.
osoba:
Jo, to má paprsky tady taky, to je jinačí, než tam.
osoba:
Do toho se leze normálně spodkem, ano?
osoba:
Ano, ano.
Josef KVASNIČKA, redaktor:
A největší vzácnost. Zlatá růže věnovaná Velehradu papežem Janem Pavlem II. na legendární protikomunistickou pouť v roce 1985. Velehradští ji ukazují jen nejvzácnějším návštěvám.
osoba:
Podívej se, tady má listy a tady je ta růže, to je celý ze zlata.
Míša LEŤKOVÁ, :
Cítím vlastně takovou tu velkolepost té budovy, že je taková prostě majestátní.
Josef KVASNIČKA, redaktor:
Původně půlhodinová prohlídka se významně protáhla. Nevidomí z Brna si tu chvíli chtěli užít a brzy vyrazí na další výlet, tentokrát po stezce Járy Cimrmana. Josef Kvasnička, Česká televize.