Nevidomí se vypraví do Podyjí. S průvodcem

04.02.2014 17:31

TyfloCentrum ve Znojmě a Národní park Podyjí připravují na letošní rok vycházky do přírody. Zrakově postižení se vypraví na Kraví horu. 

Podyjí – Zrakově postižení mohou poznávat zajímavá zákoutí Národního parku Podyjí. Až osmkrát letos vyrazí klienti znojemského Tyflo­ Centra s lektorkou z národního parku prozkoumávat krásy Podyjí. Na výletech na Kraví horu, Havranické vřesoviště nebo do okolí Čížova či Vranova nad Dyjí je budou objevovat pomocí čichu, hmatu nebo sluchu. Na podobné spolupráci se Správa parku a znojemské TyfloCentrum domluvily poprvé.  
Obavy nad tím, zda nevidomí nebo zrakově postižení vycházku zvládnou, se ukázaly jako liché. "Nejdříve jsme se báli, zda to nebude pro lidi se zrakovým postižením příliš náročné. Klienti TyfloCentra mají s podobnými vycházkami ale už zkušenosti," řekla vedoucí Návštěvnického střediska národního parku v Čížově Svatava Holubová.
Řada klientů centra už má s turistikou zkušenosti. Zrak jim při poznávání okolí nahrazuje hmat a mnohdy i sluch a čich. "Chodíme společně do přírody a snažíme se zrakově postižené upozorňovat na různé přírodní zajímavosti a necháme je osahat to, co považujeme za neobvyklé nebo zajímavé. Vzhledem k tomu, že přírodu neznáme až tak dobře, požádali jsme o spolupráci lektorku Správy parku. Klienty upozorní na konkrétní zvuky, vůně nebo přiblíží přírodu podrobným popisem," uvedla zaměstnankyně TyfloCentra Klára Vítková, která Správu parku s nápadem oslovila.
Konkrétní zkušenost s pohybem v terénu má dřívější klientka TyfloCentra Petra Šeneklová. Nyní je již na pozici pracovnice centra a problémy zrakově postižených zná opravdu na vlastní kůži. "Nevidomí nebo lidé zrakově postižení se sami do přírody vůbec nevydávají. Vždy potřebujeme průvodce, který nám řekne, jak je terén náročný. Potřebujeme vědět, jaké nerovnosti nás v terénu čekají. Nápad vycházek do Podyjí se mi moc líbí, pokud mi to pracovní povinnosti dovolí, hodlám se jich zúčastňovat," těšila se Šeneklová.
Přírodu lze poznávat i bez zraku. "Květy bezu například nezaměnitelně voní. Osiku zase můžete podle třesení listů jednoznačně určit jen podle sluchu. Kmeny stromů mají svoji jedinečnou strukturu," popsala Holubová.
První březnové setkání se kvůli nepřízni počasí ale odehrálo pod střechou TyfloCentra. "V teple, při čaji a sušenkách jsme si nejen povídali o Národním parku Podyjí, ale také jsme pomocí smyslového vnímání rozeznávali rozličné přírodniny. To všechny zaujalo. Jen hadí svlečka budila trochu nedůvěru," přiblížila vedoucí čížovského střediska.
Klienti poznávali také nejrůznější plody. "Mohli si osahat šišky nebo žaludy a očichat lahvičky s kořením. Lektorka měla připravené velké obrázky, které se snažila popsat. Při podobných přednáškách je skvělé, když odborník dokáže zaujmout. Informace, které lidé získají, pak nahrazují chybějící zrakové vjemy," vysvětlila Vítková.
Vycházky do přírody ale vyžadují ideální klimatické podmínky. "Mokrý nebo bahnitý terén by nám působil velké obtíže. Pohyb v přírodě by se mohl stát nebezpečným," obávala se Šeneklová.
Správa parku se dlouhodobě snaží otevírat přírodu Podyjí lidem s různými hendikepy. Už několik let spolupracuje se stacionářem Sv. Damiána na Hradišti.
V projektech má také připraveny úpravy cest na zajímavá místa, tak aby byla dostupná například vozíčkářům.

Foto: JINÝMI SMYSLY. Sluchem, čichem a hmatem mohou nevidomí a zrakově postižení poznávat krásy Národního parku Podyjí. Mohou si osahat kůru stromů, rozpoznávat plody nebo přivonět ke květinám. Kromě Kraví hory zavítají také na Havranická vřesoviště.
Foto: 1x Archiv Národního parku Podyjí, 2x Archiv TyfloCentra

Klíčová slova: