Nevidomý muž chystá žalobu na státní úředníky

05.02.2014 9:33

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:
Žalobu na státní úředníky chystá nevidomý Radek Štipčák z Čelechovic na Hané. Kromě toho, že je slepý, se ještě navíc skoro vůbec nemůže hýbat. Musí se proto o něj nepřetržitě starat jeho maminka. K nepřízni osudu po prodělané dětské obrně se teď přidala i nepřízeň úřadů. Příspěvek na péči mu totiž snížili z 12 na pouhé 4 tisíce korun.  

Tomáš PETRŽELA, redaktor: 
Dvaatřicetiletý Radek se narodil předčasně, slepý a ještě prodělal dětskou mozkovou obrnu, po které téměř ochrnul. I po operaci má stále potíže s kyčelním kloubem. Jednu nohu má totiž výrazně kratší. Přes to všechno teď úředníci rozhodli, že kromě slepoty je v podstatě soběstačný.

Radek ŠTIPČÁK, vážně tělesně postižený:
Když by mě asi viděli, jak chodím, tak prostě by to třeba ohodnotili jinak.

Tomáš PETRŽELA, redaktor:
Nákladné jsou nejen kompenzační pomůcky, ale i třeba obyčejné boty, protože Radek má každou nohu jinou a musí si je nechávat šít na zakázku. Bez pomoci nezvládne téměř nic. S berlemi a slepeckou holí současně se pohybovat jednoduše nedá. Přesto teď dostává jako příspěvek na asistenta pouhé 4 tisíce korun, místo původních 12. Zatím se o něj stará máma, ta má ale strach, co bude dál.

Markéta ŠTIPČÁKOVÁ, Radkova máma:
Kdyby se se mnou něco stalo, tak co s ním bude? Prostě takový postižený a oni vám řeknou, že jsou zdraví.

Tomáš PETRŽELA, redaktor:
Rodina kritizuje úředníky, že o Radkově osudu rozhodují od stolu na dálku. Podle ministerstva je prý ale všechno v pořádku.

Petr SULEK, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí:
Posudková komise ministerstva práce a sociálních věcí prakticky potvrdila původní rozhodnutí ze strany úřadu práce.

Tomáš PETRŽELA, redaktor:
Když nepomohlo ani odvolání, rozhodla se Radkova rodina společně se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých podat na rozhodnutí úředníků žalobu.

Denisa Marie TÁBORSKÁ, právník poradna SONS:
Nevidomý klient má tak ten druhý stupeň příspěvku na péči, to jsou ty 4 tisíce. Ale v tomhle případě klient má dvojí postižení, jednak zrakové a jednak tělesné postižení, a to velice vážné.

Tomáš PETRŽELA, redaktor:
Radek i jeho máma věří, že se jim tímto způsobem podaří tvrdé rozhodnutí úředníků zvrátit. A že tím také pomohou dalším postiženým, kteří mají podobný problém. Tomáš Petržela, Prima FTV.

Klíčová slova: