Nevyhledávač Sdznam.cz nic nenajde, ale upozorňuje na problémy revmatiků na internetu
Revma Liga Česká republika pořádá online den, na který upozorňuje video v hlavní roli s Jakubem Žáčkem. To promuje novou online službu Sdznam.cz, která vznikla překlepem při zadávání adresy velké české internetové služby. Tento “nevyhledávač” má za cíl upozornit na úskalí života s revmatoidní artritidou, autoimunitní chorobou, která postihuje pohybový aparát a komplikuje tak i zdánlivě snadné úkony jako je zadávání adresy do počítače nebo mobilu.
Motiv dostupnosti online služeb zvolila Revma Liga i proto, že kvůli koronaviru se část jejích aktivit nuceně přesouvá na internet, včetně Světového dne artritidy, který se koná 9. - 11. října. Během něj se všichni mohou potkat na webinářích, workshopech a přednáškách, aniž by ohrozili zdraví svoje nebo pacientů s revmatoidní artritidou.
Diváky čeká mix live vysílání a předtočených videí, která budou edukovat, bavit a inspirovat. Akce je určena nejen pro pacienty a jejich blízké, ale i pro lékaře a širokou veřejnost. Veškerý program bude dostupný na webových stránkách www.denartritidy.cz a sledovat ho můžete i na sociálních sítích spolku.
Cílem celé akce okolo Světového dne artritidy je zvýšení informovanosti o revmatických nemocech v Česku, podpora pacientů a sdílení.
“Čím víc se bude o revmatických nemocech mluvit a vědět, tím snazší bude plnit naše tři hlavní cíle - umožnit včasnou diagnózu, zlepšit informovanost pacientů a zvýšit dostupnost zdravotní péče,” vysvětluje Edita Müllerová, předsedkyně spolku Revma Liga ČR.
Přesun části aktivit do online prostředí sice některé aspekty práce pacientské organizace komplikuje, ale podle Müllerové si v něm dokážou najít i výhody: “Věříme, že online zasáhneme část pacientů, kteří by na akci třeba osobně nepřišli - hlavně ty nejmladší. Protože i když si spousta lidí myslí, že revma je nemoc babiček a dědečků, ve skutečnosti postihuje i mladé lidi, pro které má včasná diagnóza zásadní vliv na jejich další život.”
Právě správná a včasná léčba, zahájená v optimálním případě do 6 týdnů od prvních projevů nemoci, výrazně zlepšuje prognózu a kvalitu života a může odvrátit trvalé poškození kloubů a s tím i dlouhodobé náklady na zdravotní péči. Lidé ale často prvním příznakům nevěnují pozornost, návštěvu lékaře odkládají a promeškají tak tzv. okno příležitosti.
Jak poznat počínající příznaky revmatoidní artritidy?
Mezi první projevy typicky patří ztuhlost nebo bolest kloubů - třeba právě při používání počítače nebo mobilního telefonu - ale také otoky kotníků a kolen, nebo náhlá neschopnost zvednout ruce nad úroveň ramen.
Ve videu jsou hlavních rolích obsazeni skuteční pacienti s revmatoidní artritidou a díky tomu můžete na vlastní oči vidět, jaký pohyb bývá pro artritiky bolestivý a proč zvyšuje náročnost jejich činností v online prostředí. I přes své vážné sdělení je spot Revma Ligy s Jakubem Žáčkem natočen s nadsázkou. Zábavnou formou nás zavede na adresy typu sdznam.cz, rohlij.cz nebo novinks.cz, kde máte jistotu, že opravdu nic nenajdete.
Revmatoidní artritidu sice nelze zcela vyléčit, ale při správné a včasné léčbě lze dosáhnout remise či stavu remisi se blížícímu (delší bezpříznakové období, návrat ke stavu před vypuknutím nemoci, vymizení příznaků a projevů nemoci). V takovém případě nejsou pacienti odkázáni na lékařskou péči a sociální a nemocenské dávky, ale naopak mohou žít aktivní život, pracovat a sami vydělávat.
Proč bychom o revmatu měli vědět víc?
Revma je vžitý název pro zákeřná a bolestivá autoimunitní onemocnění, která výrazně snižují kvalitu života. Onemocnění pohybového aparátu celkově postihují asi 1/3 populace (tedy více než 120 milionů lidí pouze v EU) a jsou jedním z nejčastějších důvodů pro návštěvu lékaře.
Celkem rozlišujeme asi 150 různých revmatických chorob a syndromů, které se mohou projevovat bolestí anebo řadou dalších, často poměrně nespecifických, příznaků. Na celém světě je nějakou formou revmatické nemoci postižena každá druhá rodina.
Onemocnění pohybového aparátu také jedněmi z nejčastějších příčin invalidity a fyzického postižení. Včasná diagnóza a efektivní léčba mohou prognózu pacientů výrazně zlepšit.
Adrian Bečár