Nezapomenutelný večer již podruhé
Benefiční koncert ve prospěch České alzheimerovské společnosti se uskuteční 14. prosince v pražském Studiu 1 Českého rozhlasu, uměleckým garantem večera i jeho průvodcem se stal Michal Horáček.
Nezapomenutelný večer již podruhé. Předsevzetí, ale také název druhého benefičního koncertu ve prospěch České alzheimerovské společnosti, který se uskuteční 14. prosince 2015 od 19:30 hodin v pražském Studiu 1 Českého rozhlasu. I tentokrát se váženým uměleckým garantem večera stal Michal Horáček, který koncertem diváky i posluchače také provede. Mediální partner koncertu Český rozhlas Radiožurnál nabídne část koncertu živě na svých vysílacích vlnách.
Michal Horáček přizval ke spolupráci své přátele a uznávané umělce: světoznámou houslistku Gabrielu Demeterovou, zpěvačku se sametovým hlasem Lenku Novou, osobitého Františka Segrada, bravurního Ondřeje Rumla, písničkáře Daniela Tilleho a soudobého skladatele a klavíristu Kryštofa Marka. Interprety doprovodí orchestr sólistů.
Benefiční koncert na podporu lidí s demencí a těch, kteří o ně pečují, má jasně definovaný cíl: Získat 150 000 Kč, které umožní poskytnout 300 hloubkových konzultací lidem s demencí a jejich rodinám, do kterých tato nemoc nevybíravě zasahuje. Zároveň chceme upozornit na problematiku, které se bohužel stále mnoho pozornosti nevěnuje.
První Nezapomenutelný večer proběhl v říjnu loňského roku a kromě čistého výtěžku 54 870 Kč, díky němuž nalezlo pomoc více než 100 lidí, přinesl také kulturní zážitek, který – jak doufáme – zůstal všem dlouho v paměti.
Srdečně děkujeme partnerům večera, jimiž jsou: Leoš Vosol – Investorská a inženýrská kancelář, Plynovody Praha spol. s r. o., EC Group, DPP a.s., OSA Partner, Aqua Angels, Pražské Benátky, uzeniny Schneider, Fr. Odkolek, EV p. r. a Lusito.
Za mediální podporu, poskytnutí prostor a výjimečnou vstřícnost děkujeme Českému rozhlasu – Radiožurnál.
Obrovský dík patří všem umělcům, kteří vystoupili bez nároku na honorář, a zejména velice děkujeme panu Michalovi Horáčkovi.
Proč chceme podpořit poradenství?
Konzultace jsou jednou ze základních služeb, které lidé u České alzheimerovské společnosti (ČALS) vyhledávají. V roce 2014 poskytla ČALS více než 900 hloubkových konzultací a telefonicky, e-mailem anebo během osobního setkání poskytla více než 900 kratších konzultací, 22 setkání svépomocných skupin pro rodinné pečující a 12 setkání skupin pro lidi v počátečních stádiích demence.
Konzultace jsou poskytovány jako odborné sociální poradenství, ze zákona o sociálních službách jsou tedy poskytovány bezplatně. Na poradenství získává ČALS dotace z veřejných zdrojů, ty ale nikdy nepokryjí 100 % nákladů. V roce 2015 ČALS získala z dotací MPSV a hlavního města Prahy 68 % rozpočtu, kofinancování, které je třeba na provoz této služby zajistit, činí 322 000 korun.
Česká alzheimerovská společnost vznikla v roce 1997 jako občanské sdružení s cílem pomáhat lidem postiženým syndromem demence – tedy jak nemocným, tak jejich rodinám. V roce 2014 byla formálně dokončena transformace na obecně prospěšnou společnost. Cíl ČALS zůstává stejný: pomoc lidem s demencí a těm, kteří o ně pečují.
ČALS proto poskytuje sociální služby – poradenství a respitní péči v domácnosti, pořádá vzdělávací aktivity pro profesionály i rodinné pečující, věnuje se zlepšování institucionální péče o lidi s demencí (certifikace Vážka®, projekt GOS), vydává informační materiály, pořádá svépomocné skupiny pro lidi s demencí a pro rodinné pečující, organizuje vyšetření paměti ve všech krajích České republiky, spravuje dvě základní webové stránky: www.alzheimer.cz a www.gerontologie.cz.
Martina Mátlová