I protéza muže být umeleckým dílem. Dokazuje to netradiční londýnská výstava, kde místo obrazu visí designové nohy a ruce. Spolu s paralympiádou bojuje proti předsudkům.
Design
Pro lidi s amputovanou končetinou byla letošní olympiáda významná. Poprvé na ní běžel Oscar Pistorius, muž, který má od kolen dolů karbonové protézy. "Když jsem ho viděla běžet, křičela jsem z plných plic. Je tak inspirativní! Totéž bych chtěla vzkázat svou výstavou," svěřila se BBC australská kurátorka a autorka výstavy Spare Parts (Náhradní díly) Priscilla Suttonová.
Do netradiční londýnské expozice, která se otevře na konci srpna u příležitosti pořádání paralympijských her, se zapojilo přes čtyřicet světových umělců, designérů a tatérů.
Každý z nich proměnil protetickou nohu či ruku v nápadité umělecké dílo. "Není to plátno. Máme tady různé tvary, různé barvy. Některé nohy jsou měkké a heboučké, jiné tvrdé jako titan," dodává Suttonová. Na začátku všeho přitom stálo nedělní vyklízení půdy. "Říkala jsem si, že si všechny protézy nemohu nechat jen ze sentimentu, a poprosila jsem své přátele umělce, aby mi je zkrášlili, že si je pověsím na zeď," vzpomíná Suttonová, která nosí protézu na pravé noze. Nápad měl nakonec takový úspěch, že před dvěma lety uspořádala výstavu informující o životě lidí po amputaci. Do Londýna ale přivezla zejména nové věci. "Není to ten druh výstavy, kde nesmíte na nic sahat, na nic se ptát. Naopak bych chtěla, aby se lidé začali zajímat, aby amputace přestala být tabu," dodává Suttonová, která momentálně střídá dvě protézy – na jedné je vyobrazeno dílo pop surrealisty Marka Rydena, druhou s japonským vzorem má jen na sport.
Foto: * NÁHRADNÍ DÍLY. Priscilla Suttonová povýšila protézy na umení. Výtvarníkům svěřila i tu, kterou nosí na pravé noze.