Nová šance na práci pro neslyšící

04.02.2014 17:31

Originální projekt pomáhá sluchově postiženým najít zaměstnání v různých oborech

Havlíčkobrodsko – Projekt určený sluchově postiženým, kteří těžce hledají uplatnění na trhu práce, připravil Svaz neslyšících a nedoslýchavých ČR, Krajská organizace Vysočina. "Projekt je učený pro osoby s těžkým sluchovým postižením v Kraji Vysočina. Má název ESF OP LZZ Podpora vstupu na trh práce osobám se sluchovým postižením v období let 2012 až 2014," informovala za Svaz neslyšících a nedoslýchavých v ČR ředitelka Jiřina Kocmanová. Projekt je financován ze zdrojů Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Cílem je podpora pracovní integrace osob se sluchovým postižením na otevřeném trhu práce.  

"Nástupu na nově vytvořená pracovní místa pro osoby z cílové skupiny předchází intenzivní přímá práce s neslyšícími a nedoslýchavými. Od června 2012 do října 2012 absolvovalo 39 osob se sluchovým postižením motivační kurz, jehož prostřednictvím docházelo u těchto osob k postupnému rozvoji sociálních a komunikačních dovedností, k předávání informací z finanční gramotnosti či k získávání znalostí z oblasti pracovněprávní problematiky," popsala podstatu projektu Kocmanová.  

Instruktor nakonec "znakoval"

V prosinci zahájili čtyři neslyšící účastníci kurzy autoškoly u firmy Autoškola Musil v Jihlavě. Zde došlo podle Kocmanové k velmi zajímavému efektu v tom, že nejdříve byla teoretická příprava neslyšících zcela tlumočena do znakového jazyka prostřednictvím odborníka – tlumočníka, postupně se instruktor autoškoly naučil svépomocí využívat základy znakové řeči.
dokončení na straně 3

Nová šance na práci pro neslyšící
dokončení ze strany 1
Nyní na základě své laické zkušenosti je už schopen se při činnostech výuky autoškoly domluvit s neslyšícími i bez tlumočníka.
"Pro projektový tým je to pozitivní zkušenost. Ukazuje, že je možné překonávat bariéry v komunikaci mezi slyšícími a neslyšícími. Současně také dochází k další odborné přípravě neslyšících a nedoslýchavých pro nástup do pracovních poměrů, a to jejich účastni na rekvalifikačních kurzech, které jsou tlumočeny do znakového jazyka," konstatovala Kocmanová.
Celkem 14 osob s těžkým sluchovým postižením absolvuje v období od ledna do dubna 2013 rekvalifikační kurzy, které si účastníci volí s ohledem na jejich vzdělávací potřeby, s ohledem na možnosti uplatnění na trhu práce.
Jedná se o rekvalifikace v oboru počítačový technik, tvorba webových stránek, administrativní práce, údržba zeleně a veřejných ploch, kuchařské práce a dělník do výroby. "Od května nastoupí celkem 7 osob na nově vytvořená pracovní místa, která budou po dobu jednoho roku finančně podporována z dotací. Tři nová pracovní místa vzniknou přímo ve Svazu neslyšících a nedoslýchavých ČR KO Vysočina, další čtyři místa budou zprostředkována u zaměstnavatelů v Kraji Vysočina," upřesnila Kocmanová.
Jak zdůraznila, tento projekt jasně ukazuje, že osoby s těžkým sluchovým postižením se chtějí vzdělávat i pracovat. Jejich sociálně – pracovní integrace však není v současné době možná bez takzvané pozitivní diskriminace, kdy je nutné vytvářet vhodné podmínky pro osoby se zdravotním znevýhodněním tak, aby bylo docíleno jejich rovnosti šancí v přístupu na trh práce.

Foto:

Klíčová slova: