Od 1. října začal platit nový indikační seznam pro lázeňskou péči, který je součástí úsporných opatření ve zdravotnictví. Situaci pro naši redakci okomentoval viceprezident Svazu léčebných lázní České republiky a ředitel lázeňské společnosti Royal spa Martin Plachý.
"Délka pobytu pojištěnců, kteří jedou do lázní takzvaně na křížek, byla zkrácena ze čtyř na tři týdny pouze u dospělých pacientů a jen u vybraných chorob. Již dříve se však s některými onemocněními jezdilo do lázní na 21 dnů," říká ředitel Plachý. "Nově to však platí pro všechny indikace léčby dospělých. U dětí zůstala délka pobytu 28 dní." Ze zdravotních důvodů lze ale léčbu v lázních prodloužit. Zatímco dříve o tom rozhodoval vedoucí lékař lázní, nyní je třeba souhlasu revizního lékaře dané pojišťovny. Zkrácena je příspěvková péče, a to z původních 21 na 14 dní. "Obecně asi platí, že delší pobyt v lázních je ze zdravotního hlediska prospěšnější. Na druhou stranu úprava příspěvkové péče by mohla do lázní přilákat více lidí, kteří si dříve nemohli nebo nechtěli na lázně vzít třítýdenní dovolenou," vysvětlil Martin Plachý.
Ordinace budou plnější
V loňském roce české lázně zaznamenaly průměrný pokles pobytů pojištěnců o 30 %. Nová vyhláška podle slov Martina Plachého způsobí další omezení vysílání pacientů na lázeňské léčebně rehabilitační pobyty z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Dopad na pacienty je v tomto světle jasný. "Dojde k daleko větší spotřebě léků, k nárůstu spoluúčasti pacienta na zdravotních výdajích a v neposlední řadě se část léčby přesune do jiných segmentů zdravotnictví. Domnívám se, že to, co se ušetří na lázních, bude nakonec vydáno z jiných kapitol zdravotnického rozpočtu a faktická úspora nebude žádná," tvrdí Martin Plachý.
"Nový indikační seznam sice lázním dává možnost rozšířit nabídku léčby, ale zdravotní pojišťovny většinou tyto změny zásadně odmítají," uzavírá.