Nový seriál o adiktologii

20.05.2013 2:00

Zahajuje ve svém květnovém vydání časopis Sociální služby.

Otevírá je ve spolupráci s předsedou sekce adiktologických služeb APSS ČR Michalem Němcem. První díl seznamující čtenáře s problematikou, principy, klientelou a cíli terénních programů pro uživatele drog připravil vedoucí Jihočeského streetworku Prevent Kamil Podzimek.
Občanské sdružení Anabell poskytlo do květnového vydání první ze dvou příspěvků věnovaných poruchám příjmu potravy. Článek Kristýny Galové stručně charakterizuje, jak se tato problematika týká seniorů i dětí, představuje mentální anorexii i bulimii, zabývá se nejvíce ohroženými skupinami a současným kultem těla a krásy, který je pro tyto poruchy živnou půdou.
V pondělí 8. dubna bylo v Ostravě za přítomnosti několika významných osobností slavnostně otevřeno moderní a unikátní komunitní centrum pro osoby s těžkým tělesným a kombinovaným postižením Duhový dům, zahrnující denní stacionář, odlehčovací službu i domov pro osoby se zdravotním postižením. Časopis Sociální služby byl při tom a čtenářům tak nabízí reportáž z této události i rozhovory s manažerkami Slezské diakonie, které ostravský magistrát svěřil provozování tohoto zařízení.
Zcela odlišný pohled na poskytování sociálních služeb, než na jaký jsme zvyklí z českého, resp. evropského prostředí, přináší článek ředitele Diakonie ČCE Davida Šourka o kontrastech služeb pro seniory v USA, v němž se autor se čtenáři dělí o své postřehy ze tří studijních cest do této země, kde silný důraz na svobodu a osobní zodpovědnost každého jedince za sebe sama se sebou nese mnohá privilegia, má ovšem i důsledky méně příjemné.
Květnové vydání Sociálních služeb dále mimo jiné představuje seminář „Prožitek stáří, pochopení seniorů a kvalitní péče“ využívající simulaci potíží seniorů pomocí tzv. gerontoobleku, přibližuje odbornou terminologii speciální pedagogiky používanou (ne vždy správně) v prostředí sociálních služeb, zabývá se současným stavem akreditovaného vzdělávání, trénováním paměti u seniorů s poruchami paměti, představuje projekt „Tranzitní program pro neslyšící“ pomáhající takto hendikepovaným lidem s uplatněním na trhu práce a nabízí řadu dalších článků a informací.
 
Zdeněk Kašpárek
Klíčová slova: