Nový seriál o canisterapii

Přináší lednové vydání časopisu Sociální služby. 

Canisterapie jako podpůrná metoda, jež má pozitivní vliv na psychickou, duševní i fyzickou stránku člověka, je dnes všeobecně známa a vydobyla si své zasloužené místo mezi ostatními terapiemi (a troufnu si říci, že patří k terapiím nejoblíbenějším). Nebylo tomu tak ale vždy, jak připomíná Renata Hasilová, jedna z prvních canisterapeutek v Česku.

V prvním dílu přináší obecné informace o tom, co canisterapie vlastně je, kdo tvoří canisterapeutický tým a jaké jsou praktické aspekty této terapie.

Jak sama autorka podotýká k šíři cílových skupin, u kterých lze canisterapii využít: „Každá cílová skupina je jiná, každé místo vyžaduje jiný druh přístupu. To, co zůstává, je podstatou canisterapie – vztah člověka a psa, který má blahodárné účinky na lidskou duši a následně i tělo.“

V lednovém čísle naleznete také první ze dvou dílů článku na téma Kam pracovník může a nemůže aneb Práva osob z pohledu terénních služeb sociální péče autorky Marcely Hauke. Pod názvem se skrývá problematika dodržování práv osob z pohledu pracovníků terénních služeb.

Obsahem nejsou jen komentáře k zákonným ustanovením ochrany práv osob, ale i příklady z praxe k vyvažování mezi kontrolou klienta a pomocí klientovi (např. zamykání klienta) či část o rozhodování klienta a uplatňování vlastní vůle.

Letošní novinkou Sociálních služeb jsou také speciální přílohy odborných sekcí APSS, jež bude časopis obsahovat každý druhý měsíc. V lednovém čísle se jedná o speciální přílohu sekce adiktologické, která obsahuje např. přehlednou „mapu“ ve formě plakátu na téma V jaké životní situaci vyhledat odbornou pomoc odpovídajícího typu adiktologických služeb.

V prvním čísle tohoto roku čtenář najde i mnoho dalších informací, např. k tématům reforma psychiatrické péče či moderní technologie. Nechybí ani rozhovor, tentokrát s Václavem Krásou, předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.

 

Veronika Hotová

Klíčová slova: