NRZP k aktuální situaci postavení osob se zdravotním postižením v ČR
Delegáti XVI. republikového shromáždění Národní rady osob se zdravotním postižením ČR vyzvali politickou reprezentaci ČR, aby postupně zapracovala do svých politik Závěrečná doporučení k úvodní zprávě České republiky, kterou vydal Výbor OSN pro Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením. Přinášíme jejich prohlášení, které upozorňuje na nejzávažnější připomínky výboru OSN.
Prohlášení delegátů XVI. Republikového shromáždění NRZP ČR.
My, delegáti XVI. RS NRZP ČR,
vyzýváme politickou reprezentaci ČR, aby postupně zapracovala do svých politik Závěrečná doporučení k úvodní zprávě České republiky, kterou vydal Výbor OSN pro Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením.
Výbor zaznamenal řadu skutečností, které nejsou v souladu s Úmluvou. V obecných zásadách doporučuje především přijetí Opčního protokolu k Úmluvě OSN a také doporučuje urychlení vytvoření Monitorovacího orgánu plnění Úmluvy, který v České republice dosud nebyl ustaven.
Upozorňujeme především na pasáž Závěrečných doporučení, která se týkají nezávislého způsobu života. V čl. 40 „Výbor doporučuje smluvnímu státu, aby přijal všechna nutná opatření k zajištění toho, aby politické procesy namířené k deinstitucionalizaci, včetně rozvoje Národního plánu podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období 2015–2020 měly jasný harmonogram a konkrétní měřítka pro implementaci, jež budou v pravidelných intervalech účinně monitorována.
Výbor se znepokojením zaznamenal nedostatečné vynakládání finančních zdrojů na tlumočení do znakového jazyka a nedostatek školených tlumočníků, což omezuje skutečné využívání práva používat český znakový jazyk neslyšícími a jejich rodinami. V čl. 42 proto Výbor vyzval Českou republiku „ aby vyčlenila dostatečné finanční zdroje na školení a najímání tlumočníků do znakového jazyka, což by umožnilo neslyšícím osobám plně využít práva používat český znakový jazyk“.
Výbor, ve svém Závěrečném doporučení vyzval ČR, „aby zajistila stejnou mzdu pro všechny osoby se zdravotním postižením bez ohledu na jejich stupeň zdravotního postižení, aby rozvinula opatření a zintenzívnila úsilí a vyčlenila dostatečné zdroje na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na otevřeném trhu práce, a zejména na podporu zaměstnávání žen se zdravotním postižením“.
Zvláště zdůrazňujeme znepokojení Výboru, které vyjádřil nad revizí dávek pro osoby se zdravotním postižením, které způsobilo přijetí zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. V této souvislosti Výbor vyzval, aby Česká republika „revidovala svou legislativu, se skutečnou účastí osob se zdravotním postižením, aby znovu zavedla sociální příplatek, který by zvýšil životní úroveň rodin s dětmi se zdravotním postižením nad hranici hmotné nouze, a aby rozšířila škálu a usnadnila dostupnost kompenzačních pomůcek pro osoby se zdravotním postižením bez ohledu na jejich věk“.
My, delegáti XVI. RS NRZP ČR vyzýváme vládu a další představitele státu, aby s ohledem na Závěrečná doporučení Výboru byla postupně implementována jednotlivá doporučení do nového Národního plánu podpory vyrovnávání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením – s ohledem na nejzávažnější problémy jednotlivých skupin osob se zdravotním postižením. Současně vyzýváme, aby na základě jednání zástupců NRZP ČR s představiteli vlády, byla zajištěna valorizace příspěvku na péči k 1. 1. 2016 a zahájen urychlený proces vyrovnání minimální mzdy u příjemců invalidních důchodů.
V Praze 2. 6. 2015
Za NRZP ČR: Mgr. Krása Václav, předseda