Podobně jako se slučovaly střední školy, se možná spojí nemocnice v Nymburce a Městci Králové. Chtějí tím zachovat rozsah péče v regionu. Definitivně o další budoucnosti rozhodnou vedení měst v lednu.
STŘEDNÍ ČECHY Z Nymburka do Městce Králové je to autem asi půl hodiny. Každé z měst má svou nemocnici. Obě radnice teď sestavily komise, které jednají o sloučení těchto zdravotnických zařízení. Mají za úkol vymyslet vše tak, aby pacienti o nic nepřišli.
"Je to víceméně tlak zdravotních pojišťoven. Ty na takovou fúzi v podstatě tlačí," míní ředitel nemocnice v Městci Králové Otakar Mareš.
Obě nemocnice by měly získat se zdravotními pojišťovnami takzvanou střednědobou smlouvu, tedy na pět let. Podle pojišťoven však mají upravit počet akutních lůžek například na chirurgii, protože je jich dohromady příliš. Ještě rok bude v nemocnicích fungovat vše při starém, pak by měly nastat změny. Komise si řeknou začátkem ledna, jestli ke spojení dojde.
Podle nymburské ředitelky Alice Opočenské je sloučení výhodné. Obě nemocnice jsou už vyprofilované, Nymburk na akutní péči, Městec na částečně akutní, ale především následnou péči. Už nyní zhruba 40 procent pacientů ošetřených v nymburské nemocnici následně leží v Městci.
"Náš návrh pojišťovnám byl, že si uděláme stejnou následnou péči, kterou má Městec. Pojišťovny si řekly, proč dělat něco nového v Nymburce, když to má Městec. Větší logiku tedy má, když vše zůstane a spojíme se dohromady," uvedla Opočenská.
Spojením se ušetří
Podle ní se tak sníží i náklady. "Když se spojí malá zařízení, jsou především větším partnerem pro pojišťovny. Ušetří při společných nákupech i v administrativě, protože je jedno vedení. Mohou se lépe rozvíjet," míní Opočenská.
Vedení nymburské nemocnice už do Městce poslalo návrhy další budoucnosti. Možnosti jsou tři. Buď zůstanou dál jako samostatné jednotky, nebo spojí nějakou formou oddělení, nebo se zařízení sloučí do jedné společnosti se dvěma pracovišti.
"Chceme péči v tomto rozsahu zachovat, máme naprostou náplň, ekonomicky jsme na tom dobře. Staráme se i o část Královéhradeckého kraje, jezdí k nám pacienti z Chlumce, Nového Bydžova, je to zalidněná oblast, mají to k nám 15 kilometrů," podotkl Mareš.
Rozhodnout musí vedení měst
Nejasnosti kolem dalšího fungování obou nemocnic znervózňují pacienty. "Jsem pacientem nemocnice a budu i nadále v kontaktu s primářem Davidem Vencourem, kterého řadím mezi nejlepší kardiology a internisty na Nymbursku. Totéž platí o úrovni nemocnice. Byl by nesmysl omezit její provoz a tím i péči o pacienty," napsal například MF DNES Jaromír Prouza z Nymburska.
Rozhodnutí bude na vedení měst, protože nemocnice jsou městské. Starosta Městce Milan Pavlík však zatím nechce žádné informace zveřejňovat.
Naposledy před čtyřmi lety došlo ke spojení krajských nemocnic v Kolíně a Kutné Hoře. Projekt nastartovala právě Opočenská. Lidé se tehdy obávali, aby se z Kutné Hory nestala pouze léčebna dlouhodobě nemocných, což se nestalo. Funguje v ní chirurgie, interna i gynekologie.
---
FAKTA
Co nemocnice nabízejí
Nymburk
chirurgie, gynekologie, intenzivní
péče, interna, novorozenci,
porodnice, ARO, operační sály,
radiodiagnostika, rehabilitace
Městec Králové
chirurgie, interna, ARO,
dlouhodobá intenzivní a následná
péče, rehabilitace, radiodiagnostika
Nemocnice, se kterými
jednají pojišťovny
Sedlčany, Mediterra
Neratovice, Almeda, městská nem.
Beroun, Jessenia
Mělník, Mělnická zdravotní
Čáslav, městská nemocnice
Kolín, krajská nemocnice
N. Ves p. Pleší, Institut onkologie
Nymburk, městská nemocnice
Slaný, městská nemocnice
Rakovník, Privamed Healthia
Hořovice, NH Hospital
Říčany, městská nemocnice
Kladno, krajská nemocnice
Mladá Boleslav, krajská nemocnice
Mladá Boleslav, Klinika Dr. Pírka
Příbram, krajská nemocnice
Benešov, krajská nemocnice
Kladno, P-P Klinika
Zdroj: www.szpcr.cz
Mutace - Mladá fronta DNES - střední Čechy