Nechceme peníze zadarmo, ale šanci, vzkazuje Semitam podnikatelům
Nezaměstnanost
Havlíčkův Brod – O lidi nějakým způsobem na trhu práce handicapované zaměstnavatelé většinou nestojí, pokud jim do kapes netečou dotace od státu. Když dotace dojdou, znevýhodněný zaměstnanec skončí na chodníku.
Velmi smutné, ale reálné příklady ze života zazněly na konferenci o sociálním podnikání, kterou v klubu Oko v Havlíčkově Brodě pořádala sociální firma Semitam. Tato firma se věnuje především ženám ze světelské věznice, které po návratu do "civilu" chtějí začít jinak a lépe.
Že se to může podařit, svědčí příklady Markéty a Radky. "Měla jsem problémy a kdyby mi někdo řekl, že budu mít práci a budu se o sebe moci starat sama, nevěřila bych," svěřila se Markéta. Radce se díky sociální firmě Semitam podařilo mít práci, byt a získat do péče dítě, které jí bylo v minulosti odebráno."
"Tato konference je první v pořadí a doufejme, že ne poslední. Chtěli bychom, aby se neziskové organizace, které pečují o klienty nějakým způsobem znevýhodněné, kterým chtějí pomoci najít svoje místo v životě a na trhu práce, spojily a spolupracovaly. To myslím není problém," konstatovala vedoucí Semitamu Martina Kadlecová.
Podnikatele zvali, ti ale nepřišli
Na konferenci byly pozvány nejen neziskovky, ale i firmy a podnikatelé. Účast z jejich strany byla mizivá, až na výjimku, akciovou společnost Ross Holding, která projekt Semitam podporuje. "Zřejmě neměli čas,nebo se obávali, že po nich budeme chtít peníze, ale tak to není. Chtěli bychom je oslovit, aby byli ochotni dát našim klientům šanci získat práci, případně využili možností naší dílny," povzdechla si Kadlecová.
Neúčast potenciálních zaměstnavatelů na konferenci o sociálním podnikání byla až symbolická. Například podle zástupců Centra J. J. Pestalozziho Dům na půli cesty Havlíčkův Brod, které se stará o bývalé klienty dětských domovů a výchovných ústavů a Fokusu Vysočina, který se zaměřuje na duševně nemocné i jinak handicapované, zaměstnavatelé většinou nemají zájem dát znevýhodněným na trhu práce šanci.
"Zvlášť, pokud s tím nejsou spojeny státní dotace. Když dotace dojdou, končí zaměstnanec v evidenci úřadu práce. Zaměstnavatelé ani nemají chuť odebírat výrobky z chráněných dílen a získat odbyt dá stále větší práci," podotkli zástupci Fokusu s tím, že v takové situací je těžké, aby handicapovaný člověk nerezignoval a byl ochoten překonat překážky. "Ano, přesvědčit zaměstnavatele, aby dali šanci našim klientům, je stále těžší," potvrdila i Kadlecová. Přitom podle Evy Holendové, sociální kurátorky města Havlíčkův Brod, je právě šance najít práci hlavně pro osoby propuštěné z výkonu trestu prvním stupínkem k tomu, zda se vrátí zpět za mříže.
Foto: POMOC POTŘEBNÝM. Konference neziskovek o hledání uplatnění jejich klientů na trhu práce odkryla smutná témata.
Foto:Deník/Štěpánka Saadouni