Obvodní soud pro Prahu 2 odmítl návrh NRZP ČR na předběžné opatření týkající se sKaret

12.07.2012 1:03

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR neuspěla u Obvodního soudu pro Prahu 2 se svým návrhem na předběžné opatření vztahující se k vydávání Karet sociálních systémů, chystá však další právní kroky. Jak informoval předseda Václav Krása, NRZP se nespokojí ani s dosavadním vývojem při vytváření Monitorovacího výboru dodržování Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením.

Vážení přátelé, 

včera rozhodoval Obvodní soud pro Prahu 2 o návrhu na vydání předběžného opatření, které podala NRZP ČR v souvislosti se zahájením vydávání Karet sociálních systémů, tzv. sKaret. Tyto sKarty diskriminují osoby, které nemohou využívat, z důvodu zdravotního postižení, bankomaty, navštěvovat bankovní domy, či nakupovat prostřednictvím karet. Chceme zachovat právo občana, aby si zvolil způsob jakým chce, aby mu byly doručovány sociální dávky, a to včetně poštovní poukázky. Obvodní soud náš návrh odmítnul. Text usnesení Vám posílám v příloze, i když pro neprávníky bude asi poněkud nesrozumitelný. Považuji však za důležité, abyste o této věci byli důkladně informováni. 

V zásadě jde o to, že soud zpochybnil naši legitimaci podávat žaloby vůči MPSV ČR v této věci. Zatím celou situaci analyzujeme, ale budeme určitě připravovat další právní kroky, včetně novel zákonů a podobně. Přesto Vás však prosím, abyste i nadále psali MPSV ČR o potížích, které Vám způsobí zrušení poštovních poukázek při doručování příspěvku na mobilitu, příspěvku na péči, rodičovského příspěvku a dalších dávek. Skutečnost, že jsme neuspěli s jedním podnětem neznamená, že neuspějeme s dalším podnětem, který připravíme. Naše snaha o ponechání poštovních poukázek jako jednoho ze způsobů doručování dávek trvá. 

Včera se také uskutečnilo další kolo jednání o vytvoření Monitorovacího výboru dodržování Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením. Již druhé jednání jsme se však v pracovní skupině na MPSV ČR neposunuli dále. MPSV ČR prosazuje, aby v Monitorovacím výboru byl stejný počet zástupců státu jako zástupců osob se zdravotním postižením. Tento princip je nejen pro NRZP ČR nepřijatelný, ale třeba také pro Ligu lidských práv. Všechny mezinárodní dokumenty hovoří zcela jasně o tom, že monitorovací orgán musí být nezávislý. V principu by to mělo znamenat, že stát by neměl mít žádné hlasovací právo v tomto orgánu. My jsme přistoupili na kompromis, že stát bude mít určitý počet hlasovacích míst ve výboru, ale není možné, aby počet hlasovacích pozic byl stejný jako u osob se zdravotním postižením. V této věci budeme pravděpodobně dále jednat s panem ministrem J. Drábkem a pravděpodobně také s předsedou vlády P. Nečasem, neboť Monitorovací výbor ustavuje vláda, čili, toto spadá do kompetence i předsedy vlády. O dalším vývoji v této věci Vás budu samozřejmě informovat. 

Přeji Vám pěkné letní dny. 

S pozdravem 

Bc. Václav Krása
předseda NRZP ČR

 

Zdroj: NRZP ČR

Klíčová slova: