Ocenění pro publicisty a fotografy
Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže.
V rámci oslavy Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením pořádala Rada vlády pro osoby se zdravotním postižením 6. prosince 2024 od 15:00 hodin předávání ocenění autorkám a autorům publicistických děl 31. ročníku soutěže o Cenu za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografií přihlášených do fotografické soutěže na téma „Za poznáním hendikepu navzdory.“.
Ceny předávali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Šimáčková Laurenčíková a vedoucí Oddělení práv osob se zdravotním postižením a sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník.
Mezinárodní den osob se zdravotním postižením si připomínáme každoročně 3. prosince již od roku 1992, kdy byl rezolucí Valného shromáždění OSN poprvé vyhlášen. Každoroční oslava Mezinárodního dne lidí se zdravotním postižením si klade za cíl podporovat porozumění tématu zdravotního postižení. Rovněž se snaží zvýšit povědomí o přínosech, které integrace lidí se zdravotním postižením přináší do všech aspektů politického, společenského, hospodářského a kulturního života.
Každý rok je v rámci Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením stanoveno konkrétní téma, které určuje oblast, na niž má být zaměřena hlavní pozornost v příštím období. Tématem pro rok 2025 je „Posílení vůdčí role osob se zdravotním postižením pro inkluzivní a udržitelnou budoucnost“. Vychází z klíčového principu mezinárodního hnutí za práva osob se zdravotním postižením „Nic o nás bez nás“, který zdůrazňuje nutnost zapojení osob se zdravotním postižením do všech rozhodovacích procesů, které se jich týkají.
Rada vlády pro osoby se zdravotním postižením vyhlásila letos 31. ročník Ceny za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení.
Tuto Cenu uděluje Rada vlády pro osoby se zdravotním postižením od roku 1994. Za dobu její existence prošlo soutěží více než 1800 publicistických děl. V letošním ročníku bylo hodnoceno 59 prací, které posuzovala nezávislá šestičlenná porota.
Hlavním měřítkem při posuzování přihlášených děl je to, jak může přihlášená práce oslovit širokou veřejnost, seznámit ji s tématem zdravotního postižení a pozitivně ovlivnit její přístup k tomuto tématu. Cílem je vyzdvihnout především ta díla, která přináší pozitivní a nezkreslený obraz o životě lidí s postižením.
Ceny jsou udělovány ve 3 kategoriích – tiskové, televizní a rozhlasové.
Tisková kategorie
Do tiskové kategorie soutěže bylo přihlášeno 39 děl. Jednalo se o publikace a články jak z běžného tisku, tak i z novin a časopisů organizací osob se zdravotním postižením.
I. cena: Zuzana Hronová, www.denik.cz, Žijeme těžký příběh, ale každý den stojí za to, říká máma těžce postižené dcery
Autorka popisuje život rodiny Jindry Landové, jejíž dceři, jedenáctileté Mie, postupně ochabují svaly kvůli svalové dystrofii. Matka se snaží skloubit péči s prací. Navzdory těžkostem rodina nerezignovala na své sny, cestuje po světě, s vozíkem sjíždí horské terény i sjezdovky. Článek kromě inspirativního příběhu rodiny, jež bere svůj úděl jako výzvu k překonání, nikoli jako ránu osudu, přináší i vhled do role neformálního pečujícího a postupné snahy MPSV jejich postavení zlepšit. Článek je součástí seriálu Deníku.cz a projektu Neviditelní Nedáme je do ústavu.
Odkaz na článek: Žijeme těžký příběh, ale každý den stojí za to, říká máma těžce postižené dcery - Deník.cz
II. cena: Eliška Půhoná, www.denikn.cz, Praha bezbariérová? Nevidomí nám ukázali, s jakými překážkami se každý den potýkají
Autorka v reportáži přibližuje formou rozhovorů „neveselou“ realitu – spolu se třemi nevidomými se postupně vydává do míst dopravních uzlů hlavního města Prahy a popisuje aktuální problémy bariérovosti zejména pro zrakově postižené.
Odkaz na článek: Praha bezbariérová? Nevidomí nám ukázali, s jakými překážkami se každý den potýkají — Deník N
III. cena: Kristýna Mariáková, www.ucitel21.cz, Kdo má právo vyučovat (český) znakový jazyk a edukovat o sluchovém postižení
Autorka ve svém textu upozorňuje na nešvary, které se v této souvislosti objevují - například na pochybné vzdělávací kurzy českého znakového jazyka s nekvalitními lektory. Text je dostupný správné cílové skupině – tedy učitelům, detekuje i to, že uvnitř komunity neslyšících probíhají diskuze o tom, kdo by měl vyučovat a edukovat o znakovém jazyce.
Odkaz na článek: Kdo má právo vyučovat (český) znakový jazyk a edukovat o sluchovém postižení
Čestné uznání: Zuzana Csontosová, Pasparta Publishing, Tomáš a kouzelný medvěd
Přátelé Tomáš a Linda ze 4.C z horské vesnice Srní nemohou být vÍce odlišní: Tomáš s Aspergerovým syndromem miluje přírodní vědy a nesnáší přestávky, Linda má ráda zvířata a často chodí s hlavou v oblacích. Spojuje je bohatý vnitřní svět, intenzivní prožívání a výlety do světa snů. Autorka prostřednictvím živých dialogů a citlivých popisů představuje odlišné způsoby myšlení a komunikace dvou různých charakterů. Pomocí akčního příběhu nenásilně vysvětluje čtenářům, v čem se liší děti s Aspergerovým syndromem, jak vnímají realitu, jaké mají potřeby a preference. Jde o poutavé a dětem přístupné čtení, podané s humorem a vlídností. Knihu ilustrovala Marta Matus.
Odkaz na informace o knize: Tomáš a kouzelný medvěd (2023) | Databáze knih
Televizní kategorie
V televizní kategorii bylo hodnoceno 10 pořadů České televize.
I. cena: Alan Lederer, Marie Málková, Česká televize, Klíč č. 4/2024
Někteří lidé se kvůli svému postižení nemohou sami pohybovat ve světě reálném, ale ani v tom virtuálním. Přitom aktivní komunikace s okolím je klíčová. Naštěstí se objevily moderní technologie umožňující ovládat osobní počítače různými způsoby. Díky nim lze diktovat textové dokumenty, reagovat na elektronickou poštu a navštěvovat internetový prohlížeč.
Tento díl magazínu Klíč se soustředí na životní příběhy lidí s roztroušenou sklerózou, spinální svalovou atrofií a Guillainův–Barrého syndromem. Ten postihl i známého recitátora Alfreda Strejčka, který se podělil o svůj životní příběh i zkušenosti. Pořad by měl inspirovat všechny, kteří jsou zatím komunikačně znevýhodněni, ale touží po spojení s lidmi prostřednictvím počítače ovládaného jejich hlasem. Zkrátka ty, kteří i přes nepřízeň osudu dostávají šanci znovu si užívat života.
Odkaz na pořad: 13. března - Klíč | Česká televize
II. cena: Tomáš Kapras, Miloslav Kučera, Česká televize, KLÍČ Č. 13/2023
Tento díl magazínu Klíč představuje portrét mladé ženy Barbory Loydové, která se dokázala s pomocí svých blízkých již v dětství poprat s těžkým zdravotním postižením a přes počáteční potíže naplnit svůj život v dospělosti jak po stránce profesní, tak partnerské. Díky velké podpoře a pomoci rodičů je z ní dnes samostatná žena mnoha zájmů. Pomáhá v maminčině baletní škole a intenzivně se věnuje fotografování. Portrétovala řadu známých umělců z Národního divadla a Státní opery, mezi nimiž vlastně vyrůstala, a proto je jí toto prostředí tak blízké. Měla už dvě samostatné fotografické výstavy svých děl. Vstřícné a přátelské prostředí našla také v Základní škole Trávníčkova, kde pracuje jako asistentka.
Odkaz na pořad: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096060107-klic/223562221700013/
III. cena: Marta Dušková, Oskar Reif, Česká televize, KLÍČ č. 10/2024
Centrum aplikovaných pohybových aktivit, zkráceně Centrum APA, je součástí Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Podporuje děti i dospělé se speciálními potřebami v jejich snaze zapojit se do aktivního života a zlepšit jeho kvalitu. V partnerství s rodiči, studenty, dětmi i dospělými nabízí formy aplikovaných pohybových aktivit pro volný čas, pro školní tělesnou výchovu, sportovní i komplexní rehabilitaci. Centrum APA je pro děti i dospělé otevřené také formou celoročních volnočasových programů. Je správcem a koordinátorem největší půjčovny sportovně kompenzačních pomůcek v ČR, mapuje bezbariérovost sportovních zařízení a areálů, pořádá semináře, podílí se také na vytváření norem, standardů a doporučení, kterými mění ve školách přístup k dětem i dospělým se specifickými potřebami. Pořad ukazuje divákovi, že i s hendikepem různého charakteru se dá sportovat, pokud dotyčný projeví zájem.
Odkaz na pořad: 19. června - Klíč | Česká televize
Čestné uznání: Kristýna Augustová, Česká televize, Černé ovce: Na vozíku
Pořad z cyklu Černé ovce je zaměřen na nedostatečnou vybavenost současných moderních staveb a na jejich problematickou dostupnost pro osoby, které se pohybují na invalidním vozíku. Je v něm konkrétně poukázáno na nedostupnost toalet pro „vozíčkáře“ v některých nedávno rekonstruovaných či nově vybudovaných restauracích a dalších společenských zařízeních, v nichž nebyly dodrženy platné stavební předpisy. Potvrzují to rozhovory s provozovateli, projektanty a stavebními úřady, jakož i konkrétní ukázky z několika takových míst.
Odkaz na pořad: 12. září - Černé ovce | Česká televize
Rozhlasová kategorie
Do rozhlasové kategorie bylo přihlášeno 6 pořadů Českého rozhlasu a Radia Proglas a 4 podcasty.
I. Cena: Veronika Širc, www.soundtier.cz, S dobrou vůlí – podcast Nadace Olgy Havlové (4 díly)
Olga Havlová byla výjimečná žena, které nebyl lhostejný osud lidí, kteří se museli v životě poprat s různými překážkami. Proto Nadace Olgy Havlové k 30. výročí Ceny Olgy Havlové spustila v roce 2024 podcast S dobrou vůlí. Odkaz bývalé první dámy je tak uchován i v dnešní době a skrze hloubkové rozhovory přináší osobní příběhy 4 laureátů Ceny Olgy Havlové. Jsou to lidé, kteří se i přes nepřízeň osudu se svým hendikepem dokázali vyrovnat natolik, že posléze mohou pomáhat i ostatním podobně handicapovaným lidem a jsou příkladem i pro širokou veřejnost.
Odkaz na 4 díly podcastu: Alena Jančíková: Přísloví ‚Netlač řeku, teče sama' opravdu zažívám
Dita Horochovská: Být spontánní a v životě neplánovat? To bych si přála, ale kvůli handicapu nemohu
Heřman Volf: První člověk s handicapem, kterého jsem v životě potkal, jsem byl v zrcadle já sám
II. Cena: Jana Rambousková, Radio Proglas, Za zrakem
Jde o šestidílný cyklus, který je zaměřen na život lidí se zrakovým hendikepem a snaží se téma přiblížit z různých úhlů pohledu – nabídne pohled z lékařského a terapeutického hlediska, pohled samotných hendikepovaných působících v různých profesích (hudba, programování, floristika, průvodce na Neviditelné výstavě) a také pohled a zkušenosti lidí, kteří mají nevidomé ve svém okolí, ať už v rodině, nebo se s nimi setkávají v rámci dobrovolnické činnosti. Jeden z dílů nás zavádí na Neviditelnou výstavu, která má za cíl přiblížit veřejnosti život se zrakovým hendikepem prakticky.
Odkaz na 6 dílů cyklu: Za zrakem: Pohled do očí - Radio Proglas
Hudba pohmatem - Radio Proglas
Za zrakem: Přístupnost na poslech - Radio Proglas
Za zrakem: Neviditelná všehochuť - Radio Proglas
Za zrakem: Nevidomí v mém okolí - Radio Proglas
III. Cena: Jaroslava Cýrusová, Radio Proglas, Pojďme si povídat o hipoterapii
Kůň je odedávna pomocníkem člověka na cestách, při práci a později i při rehabilitaci osob s tělesným nebo kombinovaným postižením. Při hipoterapii je jízdou na koni ovlivňován koordinační a nervosvalový systém člověka.
O podrobnostech léčby i fungování brněnského Centra Kociánka si s autorkou povídala terapeutka Marta Kotasová. Na Kociánce se koním i dětem a jejich rehabilitaci věnují s plným nasazením, bez ohledu na pracovní dobu.
Odkaz na pořad: https://www.proglas.cz/program/detail-poradu/2024-07-30-09-00-00/
Rada vlády pro osoby se zdravotním postižením vyhlásila tento rok již poosmé fotografickou soutěž, tentokrát na téma „Za poznáním hendikepu navzdory,“. Hodnoceno bylo celkem 25 přihlášených fotografií. O vítězích soutěže rozhodovala tříčlenná porota. Ceny byly uděleny za fotografie, které nejlépe zachycují schopnosti osob se zdravotním postižením učit se, rozvíjet své dovednosti, poznávat a objevovat svět. Téma navazuje na pokračování Evropského roku dovedností, jehož cílem je ukázat důležitost vzdělávání a osobního rozvoje osob se zdravotním postižením, které tak mohou žít aktivním životem a plně rozvíjet svůj potenciál ve všech oblastech (např. v kultuře, sportu, rodinném životě či zaměstnání).
I. cena: Petr Jonák: Trpělivost
„Vozmeni“, jak si lidé na vozíku často říkají, potřebují oproti lidem bez hendikepu více času na to, aby si osvojili nejrůznější činnosti běžného života. Radim na fotce ukazuje, že takto pěstovanou trpělivost pak na rybách jako když najdeš…
Fotografie je z letošního benefičního kalendáře pro brněnské ParaCENTRUM Fenix.
Místo a datum pořízení: Sportovní rybník Staříč u Frýdku-Místku, 14.07.2023
Zdroj: RVOZP
II. cena: Lukáš Burýšek: Společné učení
Fotografie byla pořízena na Střední, základní a mateřské škole pro sluchově postižené na Praze 5 v červnu letošního roku. Moment na fotografii působí dojmem spolupráce a podpory mezi dívkami, přičemž jedna pomáhá druhé pochopit nebo vyřešit úkol. Komunikují spolu přirozeně v českém znakovém jazyce, což jim umožňuje efektivně si předávat informace a vzájemně si pomáhat při učení.
Místo a datum pořízení: Střední škola, Základní škola a Mateřská škola pro sluchově postižené, Praha 5, 04.06.2024
III. cena: Hana Rabenhauptová: Mapování bariér ve městě Prachatice
Na fotografii je zachycena skupina osob se zdravotním postižením (nevidomí, vozíčkáři, lidé s holemi, rodiče s dětmi, senioři, projektant, zástupce města), která každoročně vyráží mapovat bariéry ve městě Prachatice.
Místo a datum pořízení: Prachatice, srpen 2024