Je první licencovanou společností, která vyrábí díly pro automobilový průmysl.
Známka byla SOLEA CZ výrobní družstvo udělena v kategorii VYROBENO.
Známku Práce postižených v prostorách obecního úřadu Rybník – Česká Třebová nově oceněnému ukázkovému zaměstnavateli zdravotně postižených v České republice předali paní Hana Potměšilová, ředitelka NFOZP, Vladislava Lesenská, poslankyně PSP ČR, Jiří Hrdlička, starosta obce a Ing. Antonín Šípek, ředitel Sdružení automobilového průmyslu.
SOLEA CZ výrobní družstvo, které patří mezi vzorové zaměstnavatele zdravotně postižených osob nejen ve svém regionu. zaměstnává 82 osob celkem a 61 osob se zdravotním postižením a díky tomu, že neustále roste, nové zaměstnance z řad OZP průběžně nabírá. Vyjma výroby dílů pro automobilový průmyslu se specializuje na lisování plastů, kompletaci, třídící práce a kovovýrobu. Společnost také vlastní certifikáty ISO 9001:2008; ISO14001:2004; OHSAS 18001:2007. V říjnu letošního roku proběhne certifikace TS 16949.
Mezi největší odběratele z automobilového průmyslu kategorie TIER 1 a TIER 2 patří Formplast Purkert, Pewag, Isolit-Bravo a Letoplast.
Ing. Šípek při předání ochranné známky řekl: "Jsem velmi rád, že jsem se jako zástupce Sdružení automobilového průmyslu mohl zúčastnit dnešního předání. Automobilový průmysl se podílí téměř jednou pětinou na průmyslové výrobě i exportu České republiky. Je proto klíčovým odvětvím české ekonomiky. Jsme ale rovněž oborem s významnou společenskou odpovědností. Proto podporujeme akce a aktivity NFOZP. Vždyť i na výrobcích firem automobilového průmyslu se podílejí pracovníci se zdravotním handicapem. Oceněná firma SOLEA je vynikajícím příkladem, že je možné skloubit náročné požadavky autoprůmyslu s citlivým přístupem k zdravotně postiženým zaměstnancům. "
Jak na předání zdůraznila Hana Potměšilová, projekt ochranné značky „Práce postižených“ (www.pracepostizenych.cz) nemá obdoby v žádné ze zemí Evropské unie. Projekt si klade za cíl upozornit na lidi, kteří i přes své zdravotní postižení a ztížené podmínky při uplatňování na trhu práce dokáží vykonávat stejně dobrou a konkurence-schopnou práci, jako zdraví lidé. Stejně tak je cílem pozdvihnout společnosti, které jsou kvalitními zaměstnavateli osob se zdravotním postižením.
Právo užívat tuto známku má zaměstnavatel, který zaměstnává zdravotně postižené osoby a prokáže, že se na poskytnuté službě, vyrobeném, baleném či kompletovaném výrobku svou prací podíleli zdravotně postižené osoby alespoň 75 procenty. Od roku 2010 je ochranná známka součástí Národní politiky kvality České republiky. Majitelem ochranné známky je Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (www.nfozp.cz). Správcem ochranné známky je Sdružení pro oceňování kvality.
Projekt v rámci svého internetového obchodu na www.pracepostizenych.cz nabízí s dodací dobou do 48 hodin po zadání objednávky výrobky všech certifikovaných firem ochrannou známkou Práce postižených.
Jedním z pravidelných odběratelů výrobků z e-shopu ochranné známky je i Sdružení automobilového průmyslu. Proč? To dodává ing. Šípek. „Nejen, že svým nákupem například kancelářských potřeb od výrobce Czech office dáváme práci lidem se zdravotním postižením, ale máme také jistotu, že dané výrobky jsou velmi kvalitní, jsou vyrobeny pouze ze surovin z EU a jsou ještě za dobrou cenu!"
Hana Potměšilová