Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Ochrnutí muži mají zase o něco větší šanci na vlastní dítě. Brněnská nemocnice začala praktikovat unikátní metodu. Jako v jediné nemocnici u nás tam ochrnutí muži dostanou komplexní zdravotní péči pod jednou střechou.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:
Tým brněnských lékařů prý dokáže doslova zázraky. Některým handicapovaným mužům prý dokáže vrátit i zčásti sexuální život a tím pádem i zvýšit možnost početí vlastního miminka. Stejně tak jako je to v případu hrdiny našeho, naší další reportáže.
Michal JANOTKA, redaktor:
Panu Jiřímu před pár lety zásadně změnila život autonehoda. Vůz, ve kterém jel jako spolujezdec, se srazil se zvěří a skončil v příkopu. Byl to zázrak, že vůbec přežil.
Jiří, pacient:
Měl jsem přeraženou páteř, míchu přerušenou, polytrauma, většinu žeber zlomených. Tam toho bylo víc, těch vnitřních zranění.
Michal JANOTKA, redaktor:
Od té doby je Jiří od pasu dolů ochrnutý. Obrovskou podporou mu v těžkých chvílích byla a je rodina. I přes velký handicap se Jiří nevzdává a s manželkou by chtěli přivést na svět dalšího potomka.
Eva, Jiřího manželka:
Je to právě něco, co bysme si přáli. Zůstali jsme u našeho plánu mít aspoň dvě děti, protože myslím, že se máme pořád moc rádi.
Jiří, pacient:
Budu rád, když to vyjde, a když to bude fungovat, že mi to aspoň trochu po psychické stránce vrátí tu mužnost, tu chlapskou sebedůvěru.
Michal JANOTKA, redaktor:
Po takových úrazech a zásadních životních zlomech se totiž spousta manželství rozpadá a jen málo takto handicapovaných najde sílu a snahu co nejdříve se navrátit k běžnému životu a pokusit se třeba i o to zplodit potomka.
Vladimír MUŽÍK, vedoucí kliniky úrazové chirurgie FN Brno-Bohunice:
Pacienti se dostávají do tíživých sociálních situací jak co se týče finančních, tak i rodinných vztahů.
Michal JANOTKA, redaktor:
Brněnští lékaři teď vzkazují - pro ochrnuté se sexuální dysfunkcí máme nové moderní možnosti, jak jim pomoci.
Taťána ŠRÁMKOVÁ, sexuoložka:
My je zařazujeme do programu asistované reprodukce a prvním krokem je odebrání spermií. Ve světě jsou používány dvě metody, elektrostimulace, anebo vibrostimulace, vibrostimulační přístroj. Další potom metodou, když nefunguje tento odběr spermií, tak je získat spermie operačně.
Michal JANOTKA, redaktor:
Šance párů, které se tímto způsobem pokoušejí vyřešit svoji neplatnost, je zhruba 30%. I když se toto číslo na první pohled nezdá vysoké, pro handicapované znamená obrovskou naději na založení rodiny. Michal Janotka, Prima FTV.