Spor Jiřího Bejlka z Rousínova s městem možná bude řešit soud. Bejlek totiž požaduje po radnici odškodné za to, že spadl v zimě na silnici a ochrnul. Na právníka však nemá.
Rousínov – Pád na chodník kvůli uklouznutí na sněhu nebo ledu končívá většinou jen ometáním sněhu z oblečení, případně peprnou nadávkou. Jiří Bejlek z Rousínova takové štěstí neměl. Po pádu ochrnul na obě nohy. Ze své situace viní město, to však odmítá, že by byla chyba na jeho straně.
Osudným se Bejlkovi stal listopadový sníh z roku 2010. "Jednou brzy ráno jsem se chystal nastoupit do auta, kterým pro mě přijeli kolegové, abychom mohli jet do práce. Na silnici, kde mohlo být tak osm až deset centimetrů sněhu, jsem ale uklouzl a upadl. Náraz na zem byl tak silný, že jsem ochrnul na obě nohy," uvedl Bejlek.
Následovala operace a sedmiměsíční pobyt v rehabilitačním ústavu. "Tam jsem se učil znovu chodit. S holemi dnes neujdu víc než několik set metrů, a proto například nákupy zvládám jen na vozíku. Mám plný invalidní důchod a každý druhý den jezdím do nemocnice na rehabilitace. Doktor mi ale řekl, ať se se svým stavem smířím, že už není šance na zlepšení. Plotýnky, které mi skříply nervy, mám odebrané, aby na ně dál netlačily," popsal svou situaci Bejlek.
Protože za úklid silnice odpovídá město, obrátil se kvůli náhradě škody na radnici. "Tuto žádost mi ale město zamítlo s odůvodněním, že jsem při chůzi nebyl opatrný. Zkoušel jsem tedy oslovit několik právníků. Ti ale požadují za své služby okolo patnácti tisíc korun, a tolik peněz já nemám. Navíc to, jestli by byl případný soud úspěšný, mi nikdo nezaručí," povzdechl si Bejlek, který podotkl, že mák události dva svědky.
Rousínovská radnice má ovšem k zamítnutí žádosti o odškodnění své důvody. "Podle plánu zimní údržby se v tomto případě jedná o silnici druhé kategorie, kterou město musí uklidit do dvanácti hodin od napadení sněhu, pokud jeho výška dosáhne alespoň pěti centimetrů. Podle zjištění meteorologů ale tak vysoká sněhová pokrývka nebyla, proto městské služby neměly povinnost tento sníh uklidit. Podle mých informací byla vrstva sněhu vysoká dva až tři centimetry," uvedl starosta Rousínova František Havíř.
Podotkl, že podobných případů, kdy někdo upadl a pak si stěžoval, město řešilo několik. "Samozřejmě jsme v tomto směru pojištění a všechny případy s jasným zaviněním a okolnostmi pojišťovna řešila kladně. Také pád pana Bejlka jsme s pojišťovnou řešili, k němu se ale staví zamítavě. A to hlavně kvůli mnoha nejasnostem, které jsou s komplikovanou událostí spojené, a také kvůli časové prodlevě, která podání žádosti o odškodné předcházela," zmínil starosta.
Kvůli zamítnutí náhrady odškodného ze strany pojišťovny by město muselo poškozenému zaplatit z městské kasy. "Rousínov ale plán zimní údržby dodržel a neporušil žádnou ze svých povinností. S penězi města musíme hospodařit velmi pečlivě a každý výdaj musíme důkladně zvažovat. V současné době jsou okolnosti případu velmi sporné a komplikované, pokud se ale poškozený obrátí na soud, který uzná, že nárok na náhradu má, tak samozřejmě tyto peníze vyplatíme," uvedl starosta.
Podle advokátky Ivy Florianové jsou šance na úspěch poškozeného v takovémto případě poměrně velké. "Samozřejmě záleží na mnoha okolnostech, jako je počasí v době události a podobně, ale pokud událost můžou dosvědčit svědci, je k dispozici lékařský posudek a další náležitosti, rozhodně bych se nebála obrátit na soud," vysvětlila Florianová.
Dodala, že náklady na právní služby je možné uplatnit několika cestami. "Za potřebné úkony včetně sepsání mimosoudní výzvy se cena může vyšplhat přibližně k deseti tisícům korun. Je však také možné se s právním zástupcem domluvit na principu, kdy mu klient náklady zaplatí až po úspěšném soudním řízení," doplnila advokátka.